48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi 2016

Bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin en çok tercih ettikleri kredi vadesi 48 ay olarak öne çıkmaktadır. Ancak günümüzde 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı ne yazık ki mümkün değildir. Eskiden ihtiyaç kredisi için en uzun vade seçeneği olarak 48 ay vade seçeneği sunulurken günümüzde bu sınır ne yazık ki 36 ay olarak uygulanmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından başlatılan yeni uygulama sonucunda bankaların ihtiyaç kredisi kullanımlarında vade 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Yani 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanılması ne yazık ki mümkün değildir ve yasalar kapsamında yasaklanmıştır. Yeni yapılan yasal uygulamalar sonucunda 48 ay vadeli kredi sadece konut kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde kullanılabilmektedir.

Torba yasa kapsamında yapılan düzenlemeler ile 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi 2016 yılında yeniden kullanılmaya başlanacak beklentisi de ne yazık ki boş çıkmış ve BDDK bu konu hakkında beklenen düzenlemeyi yapmayarak 36 ay sınırlamasını devam ettirme kararı almıştır. Bu nedenle ne yazık ki 48 ay vadeli tüketici kredisi kullanmak mümkün değildir. 48 ay vadeli kredi kullanmak isteyen kişiler ya konut kredisi ya da taşıt kredisi başvurusunda bulunmalı ya da ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler en fazla 36 ay vadeli kredi başvurusunda bulunmalıdır.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir