Adım Kara Listeden Ne Zaman Silinir?

 

Kara listeden adım ne zaman silinir sorusunun cevabını aşağıdaki yazımızda sizler için araştırdık. Değerli okuyucular bir bireyin kara listeden adının tamamen silinebilmesi için öncelikle borcunun tamamını kapatması gerekmektedir. Kara listeye dahil olmuş kişilerin yapacakları düzenli ödemeler daha çabuk sonuç almasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kara listeden çıkması da bir o kadar kolaylaşacaktır.

Merkez bankasının insanlara verdiği bilgiler doğrultusunda kara listeden çıkma süreci 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bireylerin 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde bankacılık faaliyetlerinden yararlanamayacak olması ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle bu süre zarfında borcunu ödemeyen kişilerin bankacılık işlemlerinden faydalanamadığı bilinmektedir.

Kara listede yer alan kişiler hangi bankaya giderlerse gitsinler bu konuda yapacakları tüm başvurularda geçmiş dönemdeki borçları karşısına çıkacaktır. Dolayısıyla merkez bankasının havuzunda toplanan tüm işlemler bankacılık faaliyetleri aracılığıyla rahatça ulaşılabilir. Bankalara olan borçların tamamı ödenip merkez bankasına yazı yoluyla dilekçe göndermeleri sonucu değiştirmeyecektir. Değerli okuyucular tüm borçlarınızı ödemenin size sunacağı en büyük avantaj borcunuzu kapatmak olacaktır. Aksi taktirde kara listeden çıkma sürenizi azaltmayacaktır.

Kara listeye giren bireyler bankanın avukatları ile uğraşmak zorundadır. Banka bu süreçte tüm işlemleri avukatlara devreder ve müşterinin muhatabı avukat olur. Avukatın sürece dahil olması ile birlikte avukat masrafları da toplam borcun içerisinde dahil edilir. Borcun daha çok artmasını istemeyen her bireyin borcuna sadık olması son derece önemlidir. Borcuna sadık olmayan bireyler uzun süre bankacılık faaliyetlerinden yararlanamaz. Her insanın hayatı boyunca nakit paraya ihtiyacı olabilir. Bunu göz önünde bulunduran her birey kredi kartı ve kredi ödemelerini zamanında yapar. Kara listeye dahil olan kişiler ancak kefil yolu ile kredi elde edebilir. Ancak banka nezdinde kefilin güvenli olması gerekmektedir. Kefil olacak kişinin kredi notu sorunu olmamalıdır. Minimum 1300 puana sahip olan kefiller sayesinde kredi temin etmek mümkün. Kara listeden çıkan bireyler kendi başına kredi temin edemez. Çünkü bu kişilerin kredi notu oldukça düşük seviyededir. Kredi alabilmek için öncelikle kredi notunu düzeltmeleri gerekir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir