Aldığım Krediyi Ödeyemezsem Ne Olur?

 

Bankalarda almış olduğum krediyi geri ödeyemezsem sorusunun cevabını pek çok insan merak eder. Her türlü borcun geciktirilmesi veya ödenmemesi büyük sıkıntı oluşturur. Bunun sonucunda da insanlar psikolojik anlamda etkilenir. Bankalardan almış olduğunuz konut ve taşıt kredi miktarı fazla olduğu için daha fazla etkileyebilir. Çünkü bu tür kredilerin ödenmemesi durumunda hem bor hem de faiz oranı yüksek olduğu için satın aldığınız evi veya arabayı kaybedebilirsiniz. Bu sebeplerden ötürü konut kredimi ödeyemezsem ne olur sorusu, insanlar tarafından merak edilen soruların başında gelir. Değerli okuyucular bu tür kredilerin ödenmemesi veya gecikmesi söz konusu olursa sürecin nasıl işleyeceğini şu bilgiler ile açıklayabiliriz.

–          Konu ve taşıt kredisi bankaların vermiş olduğu bir paradır. Banka vermiş olduğu bu paraya bir şekilde tahsil etmek ister. Bu sebeple geciken ve 2 ay içerisinde ödenmeyen borçlar için banka yetkilileri devreye girer. Banka müşterisine bu borcu hatırlatmakla görevlidir. Bu hatırlatma yolu çoğu zaman sms veya e posta yolu ile yapılmaktadır.

–          Tüm bankalar vermiş olduğu krediyi tahsis etmenin yollarını arar. Bu nedenle müşterilerine çeşitli kolaylıklar sunar. Müşterisi ile görüşerek ödeyebileceği miktar üzerinden taksitlendirme yoluna gider. Eğer müşteri ile anlaşılırsa borç yeniden yapılandırılır.

–          İlk yapılandırmada borcunu ödemeyen müşteriler için bir kez daha yapılandırma yoluna gidilir. Bu durumda bankalara bir teminat verilmesi müşteriye daha uygun yapılandırma fırsatları sunar.

–          Bankalar borcun tahsilatı için evin ipotek hakkını kullanır. Tüm görüşmelere ve karşılıklı anlaşmalara rağmen borç hala ödenmiyorsa banka ipotek işlemini başlatır.

–          Borcun ilk 2 ay içerisinde ödenmemesi durumunda banka gerekli işlemleri başlatır ve noter aracılığıyla müşterisine tebligat yollar.

Değerli okuyucular görüldüğü üzere bankalar borcun tahsilatı için her türlü yolu denemek durumunda. Sizde bu tür sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız borcun tamamını ödemek durumundasınız. Bankalar ile uzlaşma yoluna gitmek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bankalar sadık olan müşterilerine kolaylıklar sağlar. Sizde bu kolaylıklardan yararlanmak istiyorsanız sözleşmede yer alan maddelere uymanız gerekir.

 

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Aldığım Krediyi Ödeyemezsem Ne Olur? için 3 cevap

  1. Ece der ki:

    Aldığınız krediyi ödemezseniz eğer kredi miktarınız faize biner sürekli ve bir süre sonra icralık olursunuz.

  2. Elif der ki:

    Alınmış olan kredi ödenmediğinde hapis’le sonuçlanmaya kadar gitmektedir.

  3. Arzu der ki:

    Banka kredi puanınız zarar görecektir ve kara listeye gireceksiniz. Böylelikle 5 yıl kredi ve kredi kartı kullanamıcaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir