Alınan Banka Kredisi Nasıl İptal Edilir?


 

Günümüzde ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için insanlar bankalara başvuru yapmaktadır. Bilindiği gibi, bankalar ile birey arasında sözleşme imzalandıktan sonra kredi kullanılabilir. Talep edilen kredi miktarının hazır olması ve bireyin her türlü şartı kabul etmesinin sonucunda kredi kullanılabilir. Bu nedenle müşteri çekmiş olduğu krediyi herhangi bir sebep göstermeden iptal edemez. Bankadan alınan kredilerin en kısa süre içerisinde geri ödenmesi gerekmektedir.

Almış olduğunuz kredinin iptal olması her üründe maalesef mümkün değildir. Bazı kredileri erken kapatmaya çalışmak yararınıza olmayabilir. Çünkü birtakım cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Banka müşterilerine kredi verirken belli bir kar elde etme amacı güder. Bu nedenle banka kredinizi erken kapatmak isterseniz, bankaların belirlediği koşullar altında ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı kredi almadan önce ihtiyacınız doğrultusunda kredi başvurusunda bulunmanız yararınıza olacaktır. Kredili ürünlerde müşterilerin en çok şikayet ettiği noktalardan biri hayat sigortasıdır. Almış olduğunuz krediyi iptal ettirilirken hayat sigortasını da iptal ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun gibi birçok işlemde cezai uygulamaları kendi cebinizden ödemek durumundasınız.

Değerli okuyucular almış olduğunuz krediyi erken ödemek isterseniz cezai işlemle karşılaşmak durumundasınız. Ancak bu ceza bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalarda cezai işlem ücreti çok yüksek olurken, bazı bankalarda ceza ücreti bulunmamaktadır. Bu durum bankanın ilkelerine göre değişiklik gösterir. İleri ki dönemlerde hakkınızı daha iyi aramak için kredi sözleşmesinde tüm maddeleri detaylı bir şekilde okumanız gerekmektedir. Bilmediğiniz bir konu hakkında yapacağınız itirazların olumsuz sonuçlanması üzerinizde bir baskıya neden olabilir. Kredi sözleşmesini okumadan imzaladığınız taktirde tüm maddeleri kabul ediyorum demek zorunda kalırsınız.

Aktarmış olduğumuz bu bilgiler doğrultusunda çektiğiniz krediyi iptal ettirmek pek kolay değil. Ancak her ne olursa olsun krediyi iptal ettirmek istiyorum diyorsanız belli bir ceza oranını göze almak zorundasınız. Bankalar kredileri ancak bu şekilde iptal edebilir. Sizde elinize nakit para geçtiği vakit kredinin tamamını ödemek isterseniz, tüm bu şartları yerine getirmeniz gerekir. Bankalarla olan sözleşmenizi detaylı bir şekilde okumanız ileri ki dönemlerde elinizi güçlendirecektir.

 

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

 Alınan Banka Kredisi Nasıl İptal Edilir? için 3 cevap

  1. Halil der ki:

    Alınan banka kredisi iptal etmenin malesef bir yöntemi yoktur. Aldığınız krediyi direk ödeyerek kapatabilirsiniz.

  2. Hakan der ki:

    Alınan kredi malesef iptal edilemiyor.

  3. Buğra der ki:

    Kredi iptali için bankalar bir miktar faiz uygulaması yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir