Asgari Ücretle Çalışan Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kredi, ihtiyaçlarınızı ertelemeden gidermenin en eğlenceli yoludur. Hemen her bankanın kredi vermesi belirli şartlar içermektedir. Bunlar arasında maaşının yeterli oluşu, kredi notunun yüksek eğilim göstermesi, en az 6 aylık gibi bir süre ile devamlı sigortalı çalışıyor olması istenilen şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartlar sağlandığında maaşınıza bakılarak uygunluğunuz tespit edildiğinde size olumlu dönüş yapılacaktır.

Türkiye şartlarında çalışan çoğu kişinin asgari ücretle çalıştığı düşünülürse artan ihtiyaçlara maaşları sınırlı kalırken birikim yapmaları söz konusu bile olmayacaktır. Asgari ücretle çalışan kişilerin kredi çekmesi ve çekebilecek olduğu miktar diğer çalışanlara göre sınırlıdır. Asgari ücret ile çalışanlar için yasal olarak düzenlenen oran, ödeyecek oldukları taksit miktarının maaşlarının %75’ini geçmeyecek şekilde planlanmaktadır. Ancak bankalar ödeme noktasında oluşabilecek sıkıntılardan dolayı bu oranı %45 ya da %50 olarak belirlemektedir. Buna göre taksit miktarları maaşınızın yarısına tekabül etmektedir. Eğer ek gelire sahip olan bir çalışansanız talep ettiğiniz kredi miktarınız daha fazla da çıkabilir.

Ücretlerin artış göstermesiyle birlikte 1300 TL maaş alan asgari ücretle çalışan kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir? Sorusu ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yeni çıkan banka kanunları ile birlikte 48 ay vadede ödeme planının gelmesi ile birlikte asgari ücretli kişilerde kredi miktarı artış göstermiştir.

Bu bağlamda bankalar, kişilerin diğer borçları veya evli olup olmadığına bakılarak 25000 TL’ye kadar kredi imkânı sunmaktadırlar. 25000 TL kredi alması durumunda kişinin aylık ödeyebileceği miktar bankadan bankaya farklılık gösterdiği düşünülürse 686 TL ile 750 TL arasında değişebilir. Bu ödeme planı daha çok bekâr ve aylık giderinin maksimum 400 TL olanlar için geçerlidir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir