Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir mi?

Bir kişinin bankadan kredi çekebilmek için ilk olarak yeterli düzeyde bir gelir miktarının olması gerekir. Gelir miktarınız ile çektiğiniz kredi arasında büyük uçurumlar olması durumunda, kredi çekmeniz oldukça zor olacaktır. Bankalar bu aşamada başvurduğunuz kredinin miktarı ile gelir durumunuz arasındaki dengeyi inceler. Başvuru aşamalarında sizlerden gelir bordrosu istenmesinin sebebi de budur.

Krediler konusundaki en büyük sorular, asgari ücretler ile alakalıdır. Özellikle ülkemizde asgari ücret ile çalışan kişi sayısının fazla olması, ‘asgari ücretle çalışan kişi ev kredisi alabilir mi‘ tarzı soruları sık sık gündeme getirmektedir.

Bu noktada öncelikle asgari ücret ve konut kredilerinin miktarlarını tespit etmek gerekir. Bildiğimiz gibi şuan için ülkemizde net 1300 TL asgari ücret uygulanmaktadır. Bankaların kişilere yönelik olarak belirlediği konut kredileri ise, 80 bin TL gibi bir miktardan başlayıp, 120 bin TL gibi bir miktara kadar varabilmektedir.

En düşük miktardaki bir konut kredisinin aylık ödemesi, en az 1200 TL civarına bir paraya denk gelmektedir. Yani genel olarak baktığımız zaman, asgari ücret ile ev kredisinin aylık aidatı eşit seviyededir. Bu durumda ise bankalar asgari ücret ile geçinen kişilere kredi vermek konusunda pek iyimser olmayacaktır.

Asgari ücret ile alınabilen kredi tipi genel olarak ihtiyaç kredileri olmaktadır. Zira ihtiyaç kredilerinde aylık 400 TL gibi bir limitle, kredi çekebilmek mümkündür. Ancak bu aşamada kişilerin ev kredisi çekmesi mümkün değildir. Asgari ücret ile geçinen kişilerin ev kredisi alabilmesinin tek şartı, yüksek değerli bir taşınmazı ipotek ettirmek olacaktır. İpotekli başvurularda banka ev kredisini vermek konusunda daha iyimser olacaktır. Ancak asgari ücret gibi bir gelir beyanı yapmanız, banka tarafından yeterli görülmeyecektir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir