Balon Ödemeli Araç Kredisi

Araç kredisi kullanan kişilere bankalar ara ödemeli, esnek ödemeli ve balon ödemeli gibi değişik seçenekler sunmaktadır. Alternatif bir seçenek olarak sunulan ve oldukça tercih edilen balon ödemeli araç kredisi ise kredi kullandıktan sonra yapılan geri ödemelerin nispeten çok daha ufak taksitler ile yapılıp kalan tüm bakiyenin son taksit ile kapatılmasına verilen isimdir.

Vergi ve faiz tutarlarının toplamının ödenecek aylık kredinin altında kalmayacak şekilde hesaplanıp yapılmasından sonra kalan tüm tutar son taksitte kapatılmaktadır. Özellikle aldıkları aracı bir süre kullanıp sonrasında satmayı düşünen kişiler için oldukça uygun olan bir seçenektir.

Balon Ödemeli Araç Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Aldığınız aracın kredisinde ödeme konusunda sıkıntı yaşayabileceğini düşünen kişilerin sıklıkla başvurduğu balon ödemeli araç kredilerinde geri ödemeler öncelikle sabit ve küçük miktarlarda yapılarak son ödeme tarihinde kalan tüm tutar kapatılır.

Örneğin 30.000 TL tutarında balon ödemeli bir taşıt kredisi alıp 36 ay vadeli geri ödeme seçeneğini tercih ediyoruz. Aylık yansıtılacak faiz oranını ise % 1.29 olarak düşünelim. 35 ay boyunca sabit taksitler halinde ve tutar hiç değişmeden ödememizi gerçekleştiriyoruz. 750 TL aylık taksiti 36 ay düzenli olarak ödedikten sonra kalan bakiyenin tamamı olan 17.000 TL kredinin son taksiti olarak bankaya geri ödenecektir. Balon ödeme hem taşıt kredilerinde hem de ev kredilerinde hem bankaların hem de tüketicilerin oldukça tercih ettikleri bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yalnız kredi almak isteyen tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta balon ödemeli araç kredilerinin faiz oranlarında bankalar arasında farklılık olabilmektedir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce bankaların faiz oranlarının iyi araştırılması ve ona göre başvurunun yapılması daha fazla faiz ödememek adına oldukça önemlidir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir