Bana Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Oldukça yüksek tutarların kullandırıldığı kredi paketi olarak öne çıkan konut kredisi paketleri bankaların arasında da son derece şiddetli rekabetin yaşanmasına neden olmaktadır. Bankaların her biri farklı konut kredisi kampanyaları düzenlemekte olup bu nedenle konut kredisi başvuru formu doldurmadan önce konut kredisi karşılaştırma işleminden yararlanılması çok önemlidir.

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama 

Özellikle de yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin yaptıkları en büyük hata maaşa göre kredi hesaplama gerçekleştirilmeden kredi başvuru formu doldurmalarıdır. Çünkü banka kredi notu ortalaması kadar kredi başvuru formu dolduran müşterisinin maaşını da değerlendirme sürecinde dikkate almaktadır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Kişinin kullanabileceği kredi tutarı banka tarafından kredi notu ortalaması ve maaşa göre belirlenmektedir. Burada bankanın yaptığı hesaplama son derece kolaydır. Banka kredi başvuru formu dolduran müşterisinin belgeleri ile ibraz ettiği gelirini temel almakta, bu gelirin yarısı kadar olan tutarı kredi ödeme tutarı olarak temel almaktadır.

Yani aylık geliri 4 bin lira olan bir kişi ancak 2 bin liralık kısmı kredi ödemesinde kullanabilir. Bu kişinin 10 yıl vadeli konut kredisi kullanmak istemesi durumunda 240 bin liraya kadar konut kredisi kullanımına izin verilir. Asgari ücretle çalışan kişiler için ise 1300 lira /2 = 650 lira olmak üzere 10 yıl vadeli konut kredisi paketinde 120 ay X 650 lira 78 bin liraya kadar konut kredisi kullanımı sağlanmaktadır.

Bu yazı Bankalar, Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir