Bana Neden Kredi Kartı Vermiyorlar?

Bankaların kredi kullandırma şartları bulunduğu gibi kredi kartı başvuru formu doldurmak isteyen müşterilerinde de aradıkları şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşımayan kişilerin ise ne yazık ki yapmış oldukları kredi kartı başvuruları bankalar tarafından reddedilmektedir.

Kredi Kartı Başvuru Reddedilmesi 

Kredi kartı başvurusunun reddedilmesi için bankalar tarafından gerekçe gösterilen pek çok neden bulunmakla beraber bunlar arasında en sık rastlanılanı kişinin aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmamasıdır. Bu nedenle ev hanımlarına kredi kartı verilmediği gibi aynı zamanda çalışmayana kredi kartı verilmesi de söz konusu değildir.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Kartı 

Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar olmadığı gibi bunun en önemli nedeni ev hanımlarının bir gelir belgesi sunamamasıdır. Gelir belgesiz kredi kartı veren bankalar bulunmakta olup bu bankaların hepsi burada gelir belgesi olmayan kişilere kredi kartı vermemekle beraber sadece gelir belgesi olan ancak bunu ibraz etmesine gerek görmedikleri müşterilerinin kredi kartı başvurularını onaylama yoluna gitmektedir.

Düşük Kredi Notu Ortalaması

Çalıştığı ve gelir belgesi ibraz ettiği halde kredi kartı başvurusu reddedilen kişilerin ise bir çoğu düşük kredi notu ortalamasına sahiptir. Bankalara olan ödemelerini sürekli olarak geciktiren ya da borç nedeni ile yasal takibe giren kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları büyük oranda düşürülmekte olup düşük kredi notuyla kredi kartı veren bankalar yok denilecek kadar azdır. Burada bankaların amacı hem kredi notu düşük olan kişilere kredi kartı vererek risk üstlenmemek hem de diğer banka müşterilerine kredi notu ortalamalarını yükseltebilmek adına düzenli ödeme yapmaya teşvik etmektir.

Bu yazı Bankalar, Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir