Banka Kara Liste Affı 2016

Bankaların kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemeyen kişileri kayıt altına aldıkları özel listeye kara liste adı verilmektedir. Kara listeye giren kişilerin ne yazık ki bir daha kredi kullanabilmeleri ya da kredi kartı onayı alabilmeleri çok zorlaşmaktadır. Bu aynı sizden borç para alan ve bunu ödemeyen bir kişiye asla bir daha borç para vermek istememenize benzer.

Üstelik ödemediğiniz krediyi hangi bankaya ödemediğiniz fark etmez. Örneğin A bankasından kredi çekip ödememeniz durumunda B bankasından da bir daha kredi kullanmanız mümkün değildir. Bunun nedeni tüm bankaların aynı ortak ekranı kullanması ve kara liste için ortak şekilde hareket etmesidir. Son yasal düzenlemeler ile kredi borcundan hapis cezası verilmesine kadar pek çok konuda etkisini kaybeden bankalar kara liste ve kredi notu ortalaması ile müşterilerine borçlarını ödetmeye çalışmaktadır.

Bu nedenle kara liste affı 2016 yılında çıksa hatta banka kara liste sorgulama sonucunda kişinin adı listeden çıkarılmış olsa dahi bankalar kendi veri tabanlarında silinen kişileri saklamaya devam ettikleri için bu kişilerin kredi onayı almaları son derece zor olarak kabul edilir. Kara listeden çıkmak için dilekçe verilmesi gerekirsen kara listeden çıkmak için kişinin en az 5 yıldır o listede yer alması zorunludur.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir