Banka Kara Listesinden Adınız Ne Zaman Silinir?

Geçmiş dönemlerdeki hatalarınız ve bankalarla olan işlemlerinizi titizlik içinde yapmamanız, bankacılık faaliyetlerinin kısıtlanmasına neden olacaktır. Bu gibi durumla karşı karşıya kalan bireyler için adım kara listeden ne zaman silinir sorusu önem kazanıyor. Sizde adınızın kara listeden ne zaman silineceğini merak ediyorsanız eğer makalemizi okumanızda yarar var.

Adınızın kara listeden direkt olarak silinmesi söz konusu değildir. Kara listeye girilme süresi gibi, adınızın kara listeden çıkarılması için de belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bankalarla olan işlemlerinizin düzenli olması ve ödemeleri zamanında yapmanız adınızın kara listeden silinmesinde önemli rol oynayacaktır. Örneğin bankalardan yeni bir kredi aldığınız zaman ödemeleri zamanında yapmanız veya kredi kartı kullanıyorsanız, borçlarınızı zamanında ödemeniz, kredi sicilinizin düzelmesini sağlayacaktır. Bu eylemleri sürekli olarak yapmanız durumunda adınızın kara listeden çıkması kolaylaşacaktır.

Değerli okuyucularım her olumlu hareketiniz size fazladan puan kazandıracağı gibi, olumsuz hareketleriniz de puan kaybetmenize neden olacaktır. Puanınızı belli bir seviyeye getirdikten sonra, aynı hataları tekrar yapmayacağınıza karar verdiğiniz an adınız kara listeden çıkarılacaktır. Bu durumlarla karşılaşmadan, adınız kara listeye dahil edilmeden bankalarla olan işlemlerinizi muhafaza etmek için, biraz daha dikkatli ve titiz davranmanız gerekmektedir.

Her insan hayatı boyunca nakit paraya ihtiyaç duyabilir. Size nakit para sağlayan en önemli kurum hiç şüphesiz bankalardır. Bankalarla aranızın iyi olması, sizin için son derece önemli bir durumdur. Şimdi gerek olmasa bile ilerleyen dönemlerde bankalara işiniz düşebilir. Bu nedenle borcunuza sadık olmanız lazım. Banklar müşterilerine borçlarını ödeme noktasında 90 gün süre verir 90 gün sonunda borcunu ödemeyen kişilere idari takip süreci başlatılır. Bu süre zarfında da borçların ödenmemesi durumunda yasal takip süreci devreye girecektir. Yasal takip süreci müşterileri için geri dönülmesi gerçekten zor bir aşamadır. Çünkü bu süreçte birey bankalar yerine bankaların avukatları ile muhatap olur. Ayrıca avukatlık masraflarını da müşteriler öder. Böylece borcun miktarı da artmış olacaktır. Sizde bu sürece dahil olmak istemiyorsanız eğer borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Banka Kara Listesinden Adınız Ne Zaman Silinir? için 6 cevap

 1. Banu der ki:

  Bankalar tarafından koyulan kara liste 5 yıl içinde silinmekte olduğunu biliyorum.

 2. Haakan der ki:

  Kredi sorunumdan dolayı malesef kara listeye girdim ve 5 yıl boyunca kara listede olacağımı belirttiler.

 3. Alpaslan der ki:

  Kara listeye düşmek kadar kötü bir durum malesef yok 5 yıl isminiz kalıyor.

 4. Alperen der ki:

  Kara listeye düştükten sonra kredi kartı almanız imkansız olmaktadır.

 5. Alphan der ki:

  İsminiz Merkez bankada 5 yıl boyunca kalmaktadır ve bu ceza süresi borcunuz bittikten sonra başlamaktadır.

 6. Alptekin der ki:

  Merkez bankası bu konuda oldukça katı kurallıdır. 5 yıl hiç bir bankadan kolay kolay yararlanamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir