Banka Müdürü Kendi İnisiyatifi İle Kredi Verebilir Mi?

Bankadan çeşitli nedenlere bağlı olarak kredi kullanamayan kişilerin tanıdık bir banka müdürü bularak kredi kullanmaya çalışması son derece sık görülen bir durumdur. Peki, banka müdürü kendi inisiyatifi ile kredi verebilir mi?

Bankalarda Kredi Verme Yetkisi Kime Aittir?

Bankalara yapılan kredi başvuruları dikkatle incelenmekte ve her kredi başvurusu mutlaka kredi istihbarat sürecinden geçirilmektedir. Burada kredi onayı verilmesi kredi departmanı yetkisi dahilindedir. Bu departman kredi başvurularının tümünü inceler ve uygun bulduğu kredi başvuruları için kredi onayı kararı verirken uygun bulunmayan kredi başvuruları için ise kredi reddi kararı verilir.

Şube Müdürü Onaylı Kredi 

Bazı bankalarda şube müdürünün reddedilen kredi başvurusunu onaylama hakkı bulunmaktadır. Kredi reddi yaşayan kişilerin büyük bir bölümü banka müdürüne müracaat ederek kredi onayı almayı denemektedir. Şube onaylı kredi veren bankalar bulunmakta olup ancak bu bankalar sadece kendi kıdemli müşterileri için bu ayrıcalığın kullanılmasını sağlamaktadır. Yani şubede sürekli para tutan ya da sürekli olarak bankacılık işlemleri için aynı şubeyi sıklıkla kullanan kişiler şube onaylı kredi veren bankalar üzerinden kredi kullanabilmektedir.

Bu yazı Kredi Kampanyaları, Kredi Notu, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir