Banka Neden Kredi Kartı Limitimi Yükseltmiyor?

Özellikle de yüksek tutarlı ve çok sayıda kredi kartına taksitli alışveriş yapan kişiler bir süre sonra “kredi kartı limitim doldu” şikayeti ile bankalara başvuruda bulunmaktadır. Bankalar zaten kredi notu yüksek olan ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapan müşterilerinin kredi limitlerini düzenli olarak güncellemektedir. Bu güncellemenin yapılmadığı kişilerin ise kredi kartı limiti arttırma başvurusunda bulunması gerekir.

Burada karar bankaya ait olup banka kredi kartı limiti arttırma başvurusunu kabul edebileceği gibi reddetme hakkına da sahiptir. Peki, “kredi kartı limitimi yükseltmiyor” diyen kişilerin ne yapması gerekir? Bunun için ilk atmanız gereken adım kredi notu sorgulaması yaparak kredi notu ortalama puanınızı öğrenmektir. Çünkü düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ne yazık ki kredi kartı limiti için yapacağı limit arttırma başvuruları kesinlikle kabul edilmeyeceği gibi aynı zamanda limitleri otomatik olarak güncellendiği zamanlarda düşüş ile de karşılanabilir.

Bunun yanı sıra kredi kartı limiti aylık gelire göre belirlenmekte olup kredi notu yüksek ve kredi kartı ödemeleri düzenli olan kişilerin de maaşlarının çok üzerinde bir kredi kartı limiti almaları zordur. Ancak kredi notu yüksek, aylık geliri ortalama sınırlarda olan kişilerin kredi kartı limit arttırım başvuruları kesinlikle kabul edilir. Yine burada bankanın tavrı da önemlidir. Bazı bankalar bu konuda daha esnek davranırken bazı bankalar ise daha temkinlidir. Bu nedenle kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi kartı alınması en doğrusu olacaktır.

Bu yazı Bankalar, Kredi Kartı kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir