Banka Sicil Sorgulama

Bankalar her müşterileri için kimlik numarası üzerinden bir sicil açarlar. Bu sicil üzerinden kullanılan tüm krediler, kredi kartı ürünleri ve kredili mevduat hesaplarının hem kullanım sıklığı hem de ödeme düzeni takip edilir. Bu sicilin en önemli özelliği günümüzde hem kredilendirme hem de kiralama ve vadeli satış başvurularında kullanılır.

Banka sicili ya da banka kredi notu olarak isimlendirilen bu veri aynı zamanda kişinin borcuna olan sadakatini de ortaya koyar. Bu nedenle kişinin banka sicilini mümkün olduğunca iyi bir seviyede tutması gerekir. Kredi notunun düşük olması hem kişinin daha zor bir şekilde kredi kullanmasına hem de daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanabilmesine neden olur.

Yani hem daha kolay kredi kullanmak hem de daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yükseltmeleri gerekir. Bunun için yapılması gereken ise banka sicil sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek bankalara olan ödemelerini düzenli yerine getirmeleridir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir