Banka Sicilim Ne Zaman Temizlenir?

Banka sicili ile kredi notu ortalaması birbirinden farklı 2 uygulamadır. Banka sicili kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulurken kredi notu ortalaması kayıtları ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydedilmektedir. Kredi notu verileri sürekli olarak güncellenmekte olup bu verilerin silinmesi için 5 yıllık yasal süre uygulaması bulunmaktadır. Ancak banka sicilinin silinmesi kesinlikle mümkün değildir.

Bu nedenle sicil konusunda dikkatli olunması, mümkün olduğunca sicil bilgilerinin temiz tutulmaya çalışılması gerekir. Banka sicili günümüzde kredili işlemlerin yanı sıra vadeli satış yapılan tüm işlemlerde de dikkate alınmaktadır. Banka sicilimi öğrenmek istiyorum diyen kişilerin Merkez Bankası üzerinden sorgulama yapmaları gerekmektedir. Findeks risk raporu ise bankalardan kullanılan kredilerin, kredi kartlarının ve diğer kredili ürünlerin dökümünü ve ödeme düzenlerini gözler önüne sermektedir.

Findeks risk raporu içerisinde yer alan olumsuz bilgiler ise 5 yıl sonra silinmektedir. Ancak bu bilgilerin silinmesi için kesinlikle borcun kapatılması gerekir. Borç kapatılmadan sicilin temizlenmesi söz konusu değildir. Zaten kredi sicilinin temizlenmesi yani kredi risk raporu verilerinin silinmesi için hesaplanan 5 yıllık süre borcun kapatıldığı tarih temel alınarak hesaplanmaktadır.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir