Bankadan Kara Liste Kaydı Nasıl Sildirilir ?

Eğer kredi çekme konusunda ve bankacılık işlemlerinde daha önceden sorun yaşamazsınız, kredi konusundaki sorunlarınızı biraz zor çözersiniz. Aslında bankaların çalışma prensibi geri ödemelerde sorun yaşamamak üzerine ayarlanırken, eğer para ihtiyacınızı bir bankadan karşılarsanız, taksitleri ödeme konusunda çok dikkatli davranmanız gerekir. Belli bir takvim üzerinde anlaşmak ve taksitleri düzenli ödemek ise zaman içerisinde yine kredi notumuzu daha üst seviyeye çekecektir. Her insanın hayatı boyunca sürekli paraya ihtiyacı olabileceği düşünülerek, aslında kredi geri ödemeleri konusundaki hassasiyeti davranışlara özen göstermek ve dikkat etmek gerekir.

Bankaların findex sisteminden takip ederek insanlar hakkında kredi konusunda detaylı bilgi aldıkları bilinmektedir. Bir ya da birkaç kez kredi çektiği halde düzenli ödeme konusunu dikkate almayan insanlar için ise kara liste devreye girip, bu insanların fişlenmesine neden olmaktadır. Elbette parasını geri tahsil etmek kredi konusu, tüm bankaların üzerinde hassasiyetle durdukları konular arasında yer almaktadır. Oysa kara listede yer alan insanların, geri ödeme konusunda bankaya sorun çıkaracağını da bilinen bir gerçektir. Belli bir süreliğine notunuzu yükseltmek, bankacılık işlemlerinde düzgün ve doğru yaklaşımlarda bulunmak, notunuzu zaman içerisinde yükseltebilir. Notun yükselmesi ise hemen kısa bir süre içinde gerçekleşecek bir durum değildir. Bir siteye girip bilgi ekranı ile oynayarak kara listeden kurtulamazsınız. Bu tür yaklaşımların bir sonraki kredi de size ayak bağı olmaması için ödemelerinizi düzgün yapma konusunda gayret göstermelisiniz. Bankalarda adınız kara listeye girmişse, bundan sonraki süreçte kredi şansınızın daha düşük olacağını söylemek mümkün. Banka kara listeden kayıt nasıl sildirilir diye düşünmek yerine önünüzdeki dönemde bankacılık işlemlerine gereken hassasiyeti göstermeniz, sizin adınıza çok daha olumlu olacaktır. Çok yönlü bir sistem, hem riskleri hem de geri ödeme konusundaki sorunları, eksiksiz olarak gösterecektir.

Çok paraların döndüğü güçlü bir sektörde, sistem ve çalışma prensiplerinin de üst düzey olduğunu bilmeniz gerekir. Bankalar işlerini sağlama almak, paralarını garantiye almak için, elbette daha güvenilir insanlara kredi açma gayreti içerisinde olmuşlardır. Bankaların da sürekli ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursak, bu davranışın onlar adına son derece normal olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok bankanın ortak bir çalışmayla oluşturdukları kara liste, aslında hiç bir bankanın hizmet vermek istemeyeceği insanlardan oluşmaktadır. Bu listeye girmek için bankalara daha önceden çok güçlükle çıkartmanız gerekir. Eğer kredi kartı kullanımında ya da kredi ve benzer hizmetlerde bankalara bu sorunu çıkarmazsanız, isminizin kara listeden çıkması için iyi halinizi bankalara hissettirmeniz çok önemlidir. Bu durumun zaman alacağını söylemek aslında işin doğrusu olurken, aylar boyu bankacılık işlemleri konusundaki hassas yaklaşımlarınız, belki ilerleyen dönemlerde bankaları ikna etmeye yetebilir. Yine de bu zaman zarfı içerisinde kredi notunuzun çok hızlı yükseleceğini düşünmek biraz hayalcilik olur.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bankadan Kara Liste Kaydı Nasıl Sildirilir ? için 8 cevap

 1. Deniz der ki:

  Bankalardan malesef kara listeden silinemiyorsunuz silinebilmek için 5 yıl kadar sürenin geçmesi gerekiyor.

 2. Doğu der ki:

  Kara liste merkez bankasıyla ilgili olduğu için sildirmeniz mümkün değildir.

 3. Doğuş der ki:

  Kara listeye giren kişiler 5 yıl silinmemektedir ve bu yüzden 5 yıl boyunca hiç bir bankayla işlem yaptıramıyacaktır.

 4. Efecan der ki:

  Bankalardan kara listeye girdiyseniz eğer tüm borçlarınızı ödemeniz ve 5 yıl cezada olduğunuzu unutmamak gerekiyor.

 5. Efehan der ki:

  Merkez bankasının ceza sistemine tabi tutulduysanız eğer hiç bir türlü listeden 5 yıl boyunca çıkamazsınız.

 6. Efekan der ki:

  Bankalar kurulu kararı ile cezalandırılsanız eğer 5 yıl listede isminiz kalacaktır.

 7. Efgan der ki:

  Bankaların sisteminden ceza aldıysanız eğer hiç bir türlü cezadan kurtulamazsınız ve beklemeniz gerekir.

 8. Efrahim der ki:

  Kredi kurulu ceza sistemi 5 yıl boyunca isminizi kara listeden çıkarmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir