Bankadan Kırmızı Kalem Yedim Nasıl Silinir?

Bankalar kredi kullandırmak için adeta birbirleri ile yarışırken özellikle de kredi notu yüksek olan kişilere ilgi daha fazladır. Ancak düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler için durum hiçte böyle değildir. Bu kişilerin yaptıkları kredi başvuruları büyük oranda kredi red kararı çıkmaktadır. Özellikle de bankalara olan borçlarını zamanında ödemeyen ve yasal takibe düşen kişiler için durum çok daha zordur.

Çünkü bu kişiler kara liste adı verilen özel bir listeye kaydedilir ve kara listeye giren kişilerin bir daha kredi kullanması ya da kredi kartı onayı almaları nerede ise imkansıza yakındır. Kara listeye girmek ya da bankalardan kırmızı kalem yemek olarak bilinen bu durumda yapılabilecek sınırlı şeyler vardır. Bu durumdan kurtulmak isteyen pek çok kişi ise “bankadan kırmızı kalem yedim nasıl silinir?” diye sormaktadır.

Öncelikle bankalardan kırmızı kalem sildirme son derece zor bir iştir. Kişi bir kere kara listeye girdi mi öncelikli olarak en az 5 yıl bu listede yer alır. Bu süre boyunca kredi kullanması ya da kredi  kartı alması kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda yapılabilecek en mantıklı şey bankadan vadesiz hesap açtırmak ve tüm mali işlemleri bu hesap üzerinden yürüterek cezanın bitmesini beklemektir. Sürenin dolmasının ardından kişi kara listeden çıkmak için dilekçe yazarak başvuruda bulunarak kara listeden çıkmaktadır. Daha sonra düşük limitli bir kredi kartı alarak bankalar ile olan ilişkinize sıfırdan başlayabilirsiniz.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir