Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Her sene kar oranlarını büyük bir hızla arttırmaya devam eden bankaların en büyük gelir kaynakları kullandırdıkları kredilerdir. Bu nedenle bankalar çok uç noktalar olmadığı sürece ellerinden geldiğince fazla kredi kullandırmaya çalışır. Ancak bazı noktalarda banka kredi geri dönüşünde şüpheye düşerlerse bu durumda kredi başvurusunu reddetme hakkına da sahiptir. Peki, bankalar neden kredi vermez, bankalar bana neden kredi vermiyor diyen kişiler ne yapmalıdır?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu kredi notu ortalamalarıdır. Bugün bankaların verdiği kredi red nedenleri incelendiğinde en büyük etkenin yetersiz kredi notu ortalamasıdır. Bankanın kredi onayı vermesini isteyen kişiler mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamalarını öğrenmeli ve başvurularını buna göre şekillendirmelidir.

Düşük kredi notu ortalaması bulanan kişiler ya kredi notunu yükseltmek için girişimlerde bulunmalı ya da daha düşük tutarlar için kredi başvurusunda bulunmalıdır. Bankanın bir başka kredi red nedeni ise kredi başvurusunda bulunan kişinin adının kara liste içerisinde yer almasıdır ki bu durumda kişinin kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir. Bankalara olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu nedeni ile hakkında yasal işlem yapılan kişiler otomatik olarak kara listeye kaydedilir ve bir daha bankalardan kredi ya da kredi kartı almaları mümkün değildir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir