Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankadan kredi onayı almak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin ne yazık ki kredi kullanmaları mümkün değildir. Üstelik alınan her kredi reddi ne yazık ki bir sonraki kredi başvurusunda onay almanızı zorlaştıracaktır. Peki, bankalar neden kredi vermez?

Düşük Kredi Notu Ortalaması 

Bankalar müşterilerinin doldurduğu kredi başvuru formlarını değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Ne yazık ki düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları çok mümkün değildir. Özellikle de yüksek tutarlı kredilerde kredi notu ortalaması daha büyük önem taşımakta olup yüksek riskli kredi notu ortalaması olan kişiler için kredi kullanmak büyük bir sorun olarak görülmektedir.

Kara Listede Olmak 

Bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta bilinen kara listeye girmek sorununu yaşayan kişilerin kesinlikle kredi kullanmaları mümkün değildir. Kişinin bir kere kara listeye girmesi durumuna bir daha kredi onayı alması söz konusu olmazken aynı zamanda kredi kartı kullanmasına da izin verilmez. Bu kişiler kara listeye girmelerine neden olan borcu ödemiş olsalar dahi kara listeden çıkmak için dilekçe verilmesi ne yazık ki kredi onayı alınması için yeterli değildir.

Maaşın Yetersiz Kalması 

Maaşa göre kredi hesaplama işleminde bulunmayan kişiler yüksek kredi notu ortalaması olsa dahi kredi onayı alamazlar. Düşük maaşı olan kişilerin aylık yüksek ödemesi olan krediler için onay almaları mümkün değildir. Kişi ancak aylık belgelenebilir gelirinin yarısı kadar olan aylık ödemeye sahip kredi paketler için onay alabilir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir