Bankaların Kara Listesinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Günümüzde bankacılık faaliyetlerinden yararlanmayan insan sayısı oldukça azdır. Bankalardan talep edilen ürünler arasında kredi kartı, kredi yer almaktadır. Bu gibi ürünleri kullanan kişiler geri ödemeler yaparken gecikmeli ödeme yaptıkları zaman sıkıntı yaşayacaklardır. Merkez bankası ve kredi kayıt bürosu ödemeleri geciktiren ve sorun yaşayan müşteriler hakkında işlem başlatır ve bilgilerini kara listeye dahil eder. Bankalar bireylerin adını kara listeye dahi etmeden önce gerekli ödeme bilgilerini vermekle yükümlüdür. Yapılan ödemelere aldırış etmeyen müşterilerin bilgileri kara listeye dahil edilir ve minimum 5 yıl boyunca ismi bu listede bulunur.

Değerli okuyucular, ödemelerin olmaması ve gecikmeler sonrasında bankadan yeni talep edilen ürünler karşılıksız kalır. Kara listede olan birisinin yeni ürünler kullanabilmesi için adının kara listeden çıkması gerekir. Borcunun tamamını ödeyen kişilerin adları 5 yıl içerisinde kara listeden silinecektir. Böylelikle bankalardan ürün kullanmanız kolay hale gelecektir. Fakat kara listeye girdiğiniz banka hangisiyse adınız bu bankadan kolay kolay silinmez.

Kara listede bulunan kişinin sicil kaydı 5 yıl sonra silinmesinin ardından kredi kartı veya kredi kullanmak isteyen kişilerin taleplerine hemen olumlu yanıt verilmeyebilir. Bankalarda yer alan kredi notunuz kara listeden çıkmanıza rağmen bir anda düzelmeyecektir. Böylesi durumda finansal ürünlerden yararlanmanız için bankanın kararı etkili olacaktır. Kara listede yer alan vatandaşlar yeni bir krediye ihtiyaç duyduğu zaman bankadan bu konuda yardım alamayabilir. Bu durum sonrasında birey daha zor bir döneme girer. Kara listeye düşen bireylerin borçlarını ödeyip ödemediği hem kendisi hem de banka için önem teşkil etmektedir. Merkez bankasının gerçekleştirdiği bu uygulama kişinin borçlarını ödemesine yöneliktir.

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında hareket eden her müşteri daha bilinçli hareket etme fırsatı yakalar. Sizde kara listeye düşmeden önce kredi notunuzu yüksek tutarak, bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Fakat kredi kartı veya kredi ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmeniz gerekir. Görüldüğü üzere kara listeye girip girmemek tamamen müşteriye bağlıdır. Bilinçli hareket eden her vatandaşın kredi notunu yüksek tutması gerekmektedir. Çünkü her insanın nakit paraya ihtiyacı olabilir.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bankaların Kara Listesinden Kurtulma Yolları Nelerdir? için 6 cevap

 1. Kadir der ki:

  Malesefki istediğiniz işlemi yapsanızda bankalar tarafından kara listeye alındıktan sonra 5 yıl kadar süre kara listeden çıkamıyorsunuz.

 2. Salih der ki:

  Kara listeye alan bankaya görüşmeleriniz sonuçsuz kalacaktır.

 3. Ayhan der ki:

  Bankaların kara listesinden malesefki kurtulamıyorsunuz ve 5 yıl boyunca kalmaktadır isminiz.

 4. Aykan der ki:

  Kara listeye düşen kişiler merkez bankasının kuralları çerçevesinde hiç bir türlü af gelmedikten sonra çıkamazlar.

 5. Aykut der ki:

  Af’dan yararlanarak çıkmanız sadece mümkün ve bunun dışında çıkamıyorsunuz.

 6. Aytek der ki:

  Kara listeye düşmeden önce bankalardan borç kredisi kullanarak çıkmanız en mantıklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir