Bankanın Emekli Maaşına Bloke Koyması Mümkün Mü?

Bankadan kullanılan kredilerin ve kredi kartı ürünlerinin ödemelerinin yapılmaması durumunda banka alacağını tahsil etme konusunda farklı yöntemler uygular. Bunlardan biri de bankanın maaşa haciz koyması olarak bilinen maaş üzerinden kesintiye gitme yöntemidir. Maaşını banka üzerinden alan kişilerin otomatik olarak her ay kanun ile belirlenen oranda maaşlarından kesinti yapılarak banka alacağını tahsil eder.

Maaşa haciz konulması alanında en çok sorulan soruların başında “emekli maaşına haciz gelir mi?” ve “emekli maaşına bloke konulur mu?” sorularıdır. Bankaların yanı sıra haciz yapılmasına neden olan her türlü borçlanmanın sonucunda ortaya çıkan alacak tahsilatında maaşa haciz konulabilir. Ancak emekli maaşına haciz konulması konusunda farklı uygulamalar bulunur. Emekli borçlanırken borç muvafakat namesi imzalamadıysa ve 2008 yılından sonra emekli oldu ise bu durumda kesinlikle borcuna haciz konması mümkün değildir.

Bu şartları taşıyan kişilerin maaşlarına haciz konulması durumunda hemen emekli maaşına bloke kaldırma dilekçesi yazarak itiraz etmeleri gerekir. Bu itirazın ardından maaş üzerindeki bloke kaldırılacaktır. Ancak itiraza kadar maaştan tahsil edilen tutarın iade edilmesi söz konusu olmaz.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir