Banko görevlisi nedir ne iş yapar?

Bir bankaya gittiğinizde güvenlik görevlisinden sonra gözünüze ilk çarpan personel banko görevlisidir. Pek çok kişinin işlem yaptırmak için önlerinde yanan numaraları takip ettiği banko görevlileri ya da diğer adı ile gişe personelleri, bankaların müşteriler ile en çok temasta bulunan elemanlarıdır. Peki, banko görevlisi nedir ne iş yapar? Banko görevlisi bankanın para alıp verme ve tahsilat işlerinden sorumlu olan kişidir. Ya da bir başka deyişle bankada paraya dokunan tek personel banko görevlileridir.

Bankoda yapılan işlemler nelerdir?

Eski dönemlerde bankaların gişe personellerinin yaptıkları işler oldukça sınırlıydı. Genel bir tanımlama yapılırsa bu personeller hesabında parası olan kişilere para öder, hesaba para yatırmak isteyen ya da fatura vb. ödemesi olan müşterilerden de parasını alırlardı. Yani yaptıkları iş kısacası para alıp vermekti. Tek sıkıntıları akşam olup da kasa kapandığında kasa sayımında açık çıkmamasıydı. Ancak geldiğimiz noktada bankalar artık her personelden maksimum fayda sağlamaya ve en üst rakamda kar elde etmeye çalıştığından gişe personellerinin yetki ve sorumlulukları da inanılmaz derecede arttı.

Bir gişe personeli, artık bankada hem eski görevi olan para alıp verme işinden hem de değerli evrakların sayım ve saklanmasından, kendisine verilen satış hedeflerini yerine getirmekten, belirlenen müşterileri telefonla arayıp tanıtım yapmak ya da geciken borçlarını ödetmeyi sağlamaktan da sorumlu durumdalar. Personele ödenen maaş aynı kalmasına rağmen kendilerinden beklenen iş her geçen gün daha da artmaktadır.

Banko görevlisinin kariyer basamakları

Banko görevlilerinin çalıştığı, değerli evrak ve paraların saklanması ve takibinden sorumlu olan birim operasyon birimidir. Bir banko görevlisi isterse bu birimde yetkili ve yönetmen gibi basamakları tırmanabilir isterse de önce bankanın bireysel bankacılık bölümüne oradan da ticari bankacılık segmentine geçiş yapabilir, sonrasında da şube müdürlüğüne kadar uzanabilmektedir. Kariyer anlamında bankada çalışan tüm personele aynı olanaklar sunulmaktadır ancak tabi ki herkesin şube müdürü olması aynı süreci kapsamamaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir