Başkasına Ait Kredi Kartını Kullanma Suç Mu?

Kredi kartı sahibi olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu kredi kartı bilgilerini korumaktır. Kredi kartı dolandırıcılığı yöntemleri ne yazık ki bankaların aldıkları her türlü önleme rağmen çoğalmakta ve her geçen gün yeni kredi kartı mağdurları oluşmaktadır. Başkasına ait kredi kartı kullanımı ise bu konuda en çok rastlanılan durumlardan biridir.

Ancak 2 ya da daha fazla kredi kartı olan kişilerin büyük bir bölümü eşine ya da çocuklarına ek kredi kartı çıkarmaktansa bu fazla kredi kartını onlara vermeyi tercih etmektedir. Eşinin, çocuğunun ya da sevgilisinin kredi kartını kullanan kişiler ise “başkasına ait kredi kartını kullanmak suç mu?” sorusunu yöneltmektedir. Bilindiği üzere günümüzde artık kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişilerin her alışverişte 4 haneli bir kredi kartı şifresi girmesi gerekmektedir.

Bu şifre ile işlem yapıldığı takdirde kimlik istenmemekle beraber şifrenin hatalı girilmesi durumunda ise kimlik belgesi istenebilir. Kimlik üzerinde yer alan isim ile kredi kartı üzerinde yer alan isim aynı değilse bu durumda kredi kartı sahibi telefon ile aranarak bu durumdan haberdar olup olmadığı sorulur ve bilgim var şeklinde yanıt verirse bu durumda kredi kartını kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Ancak kart sahibi bilgisi olmadığını beyan ederse bu durumda kredi kartı dolandırıcılığı iddiası ile hakkınızda yasal işlem başlatılır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir