Bireysel Emeklilik Sisteminde Birikmiş Paralar Nasıl Geri Alınır?

Geleceğe yönelik para biriktirme imkânı sağlayan bireysel emeklilik sistemi, devletin de desteklemesiyle birçok kimsenin dâhil olduğu bir birikim sistemi haline geldi. Kısaltılmış adı BES olan bireysel emeklilik sistemine katılanlar, her ay düzenli ödediği miktara %25 de devletten destek almaktadır. Eğer siz de BES’e her ay düzenli olarak 100 TL ödüyorsanız, devletin %25 desteği sayesinde paranız 125 TL haline geliyor. Devletin verdiği destek sayesinde BES’e katılım her geçen gün büyümekte ve tasarrufun önemi de ön plana çıkmaktadır.

Bir sosyal güvenlik sistemi olmayan BES, sadece ilave bir güvence özelliğine sahiptir. Bu sisteme dâhil olmak için 18 yaş zorunluluğu var ve emekli olabilmek için de en az 10 yıl süre sistemde kalmak gerekiyor. 56 yaşını tamamlayan emekli olmaya hak kazanır. Ancak bazı durumlarda 56 yaşını beklemeden ya da 10 yılı doldurmadan da sistemden çıkılabiliyor.

Bireysel emeklilik sisteminde birikmiş paralar nasıl alınır? Konusunu merak edenler için böyle bir durum elbette mümkündür. Ancak BES hakkını henüz elde etmeden sistemden çıkmak isterseniz, o zaman bazı haklardan da mahrum olma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca emeklilik kazanmadan ayrılmak isteyenlere stopaj kesintisi yapılmaktadır. 10 yıl boyunca düzenli olarak primleri ödeyenlerin ayrılmak istemesi durumunda % 10 kesinti uygulanır.

Ancak 10 yıl dolmadan ayrılmak isteyen olursa o zaman %15 oranında bir kesinti olacaktır. Ayrılma talebinde bulunacak kişilerin bu rakamları göz önünde bulundurarak Bireysel emeklilik şirketine başvuru yapması gerekir. Ayrılma isteğinizin hayata geçmesi için ayrılma formu ile biriken paralarınızı geri istediğinize dair belgeleri teslim ettiğiniz zaman yaklaşık iki, üç haftalık bir süre içerisinde BES sistemindeki paranızı geri alabilirsiniz.

Bu yazı Bireysel Emeklilik kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir