Borç Ödeme Taahhütnamesi Nedir?

Borç ödeme taahhütnamesi genelde kişinin üstlendiği borç yükünü belirtilen vade ve süre içerisinde ödeyeceğini teminat altına almak amacı ile imzalatılmaktadır. Günümüzde ise bu kavram daha ziyade bankalara olan kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını taksitlendirmek isteyen kişiler tarafından daha fazla duyulmaktadır. Ancak bankalara borç taahhütnamesi imzalanırken çok daha dikkatli olunması gerekir.

Çünkü bu taahhüdü imzalayan kişi borcunu yine ödememesi durumunda kredi borcundan dolayı hapis cezası almak ile karşı karşıyadır. Çıkarılan yasalar gereği artık bankalar kredi borcuna ya da kredi kartına borcuna hapis cezası alınmasını engelleyemez. Ancak kişi borcunun taksitlendirilmesi karşılığında teminat olarak borç ödeme taahhütnamesi imzalarsa ve imza karşılığında borcunu ödeme konusunda yine sorunlar yaşarsa bu durumda hapis cezası ile karşı karşıya kalır.

Bu nedenle bankadan borcunuzu taksitlendirme karşılığında sizden borç ödememe taahhüdü imzalamanız istenirse bunun sonucunda hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak borcu ödeme konusunda kendinize güveniyorsanız ve borcunuzu tam zamanında ödeyeceğinizi düşünüyorsanız bu durumda imza atmanızda hiçbir sakınca yoktur. Bu atacağınız imza tamamen borç ile alakalı bir durumdur ve borcun ödenmemesi durumunda işlem altına alınır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir