Borcumdan Dolayı Eşime Haciz Gelir Mi?

Kredi borcu ve kredi kartı borcu olan kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biride borçtan dolayı eve haciz gelip gelmeyeceği sorusudur. Yine evli olan çiftlerde eşlerden birinin borcu nedeni ile diğer eşe haciz uygulanıp uygulanamayacağıdır. Peki, “borcumdan dolayı eşime haciz gelir mi?” ya da “borcumdan dolayı “borcumdan dolayı eşimin evine haciz gelir mi?” sorusunun yanıtı nedir?

Öncelikle eşlerin evine haciz gelip gelmeyeceği konusunda belirleyici olan bu evin ortak kullanım alanı olup olmadığıdır. Yani eşinizle ikametiniz aynı adreste görünüyorsa bu konut sizin ortak yaşam alanınız olduğu için ne yazık ki diğer eşin borcundan dolayı ortak eve haciz uygulanabilmektedir. Bu haciz işleminde ancak 2 tane olan eşyalar haciz edilebilir. Örneğin haciz yapılacak evde 1 tane televizyon varsa bu televizyon haczedilemez. Ancak 2 televizyon varsa haciz memurları bir tanesini alma hakkına sahiptir.

Eşin borcu nedeni ile diğer eşin kendi adına kayıtlı olan taşınmazına haciz konulabilmesi ise mümkün değildir. Yani eşin kendine ait olan ve diğer eşin ikametinin bulunmadığı bir eve haciz konulması kesinlikle mümkün değildir. Yine eşin borcu nedeni ile diğer eşin maaşına haciz konulması da yasalarla engellenmektedir. Borç eşin kendisine aittir ve diğer eş bu borçlara kefil olmadığı takdirde eşinin borçlarından kesinlikle sorumlu tutulamaz.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir