Çalışmayan Birisi Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan kredi çekilebilmesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi, kişilerin gelir durumlarıdır. Bankalara yaptığınız başvurularda, bankalar öncelikle gelir beyanınızı yapmanızı isterler. Buna göre banka gelir durumunuzu belirler ve krediyi de bu çerçevede tarafınıza iletir. Bu gibi durumlarda bir kişinin çalışmaması ve hiçbir şekilde maaşının olmaması gibi durumlarda kredi çekebilmek de oldukça zor olacaktır. Yani çalışmayan bir kişi kredi çekebilir mi tarzındaki sorulara verilebilecek ilk cevap her zaman olumsuz olacaktır. Ancak belli şartlar dahilinde çalışmayan kişilerin de kredi çekebildikleri görülmüştür.

Çalışmayan bir kişinin öncelikle başvurusunu direkt olarak şubeden yapması ve şubeye bazı teminatları belirtmesi gerekir. Bu aşamada öncelikle bankaya, krediyi geri ödeme konusunda bir gelir üretileceğinin kanıtlanması gerekir. Ardından da bu durumu teminat altına almanız gerekir.

Yapacağınız başvurularda sağlam bir kefil ile gitmeniz, krediyi almanızı kolaylaştırabilir. Ancak sizin net bir geliriniz olmadığı için, götüreceğiniz kefilin mutlaka iyi ve yüksek bir gelirinin olması gerekir. Ayrıca banka, kefil gösterilen kişinin kredi notunun da yüksek olmasını isteyecektir. Bu şartı yerine getiren bir kişi, çalışmasa bile tüm bankalardan kredi çekebilir.

Üzerinize kayıtlı olan bir taşınmazı, bankaya ipotek ettirmeniz demek bir teminat anlamına gelir. Yani düzenli bir geliriniz olmasa bile, bankaya bir malı ipotek ettirdiğinizde, banka borcun geri ödeneceği konusunda ikna olabilir. Çünkü, borç ödenmezse taşınmaza banka tarafından el konulur. Bu nedenle bankacılık sektöründe ipotek yöntemi, her zaman bankalar için yüksek bir teminat anlamına gelmektedir. Çalışmayan bir kişinin üzerine kayıtlı bir taşınmaz var ise, bunu bankaya ipotek ettirerek krediyi çekebilir. Ancak ipotek ettirilen bu taşınmazın, öncelikle banka tarafından incelenmesi ve kredinin değerine uygun olup olunmadığının belirlenmesi gerekir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir