Çekilen / Alınan Krediden Cayma Hakkı Nedir?

Uzun yıllar boyunca bankaların istediklerini yaptıkları kredilendirme konusunda gerçekleştirilen yasal değişiklikler sonucunda elde edilen yasal haklardan biride çekilen krediden cayma hakkı olarak öne çıkmaktadır. Peki, krediden cayma hakkı nedir?

Tüketiciler için son derece önemli olan çekilen krediden cayma hakkı sayesinde kişi bankadan kredi onayı aldığı hatta kredi sözleşmesi imzaladığı kredileri sözleşmeye imza attığı tarihi takip eden ilk 14 gün içerisinde hiçbir bedel ve ceza ödemeden cayma hakkı kazanıyor. Yani dilerseniz kullanmak üzere olduğunuz krediden hiçbir ceza ödemeden vazgeçme hakkını elde ediyorsunuz.

Alınan krediden cayma hakkı tüketicilere ani verdikleri kararlardan vazgeçme hakkı verirken aynı zamanda bankaların müşterileri üzerinde kurdukları yoğun baskıyı da sona erdirme fırsatı sağlıyor. Kişinin başka bir bankadan daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma imkanı yakalaması, hastalık ya da vefat gibi beklenmedik durumların yaşanması gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak kullanmak istedikleri kredilerden vazgeçme hakkı yakalaması ile 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden onaylanan krediden vazgeçilmesi mümkün kılınmaktadır.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir