Çeyiz Hesabı Açma Konusunda Bilmeniz Gerekenler…

Ülkemizde uzun zamandır geri planda kalan tasarrufun yeniden öne çıkarılması amacı ile devlet destekli olarak açılan çeyiz açma hesabı kısaca tasarruf teşvik hesabıdır. Bu hesabı diğer yatırım hesaplarından ayıran en önemli fark devlet desteği verildiği için belirli bir vade sınırlaması olmasıdır. Bu nedenle çeyiz hesabı açma işlemlerinde hesabın en az 3 yıl vadeli açılması gerekir.

Hesabı 18 yaş üstü ve 24 yaşını doldurmamış olan kişiler açabilmekte olup 18 yaş altında olan kişiler için ise çocuğun velisi tarafından hesap açılabilmektedir. Zaten çocuklar için açılan çeyiz hesabı uzun yıllar devam edeceği ve bu sayede birikim miktarı da yükseleceği için çok daha yüksek olacaktır. Ortak hesap açtırmak isteyen kişiler için ise ne yazık ki ortak çeyiz hesabı açtırılması söz konusu olmamaktadır.

Çeyiz hesabında devlet katkısı kişinin hesaba yatırdığı paraya ve bu parayı yatırdığı zaman dilimine göre belirlenmekte olup;

  • 36-47 ay arasında hesaba para yatıran kişiler için hesapta biriken tutarın yüzde 10’u kadar devlet katkısı ödenir. Ancak bu vade için belirlenen ödenecek en üst sınır 4.223.20 lira olarak uygulanmaktadır.
  • 48 – 59 ay arasında hesaba para yatıran kişiler için hesapta biriken tutarın yüzde 15’i kadar devlet katkısı ödenmektedir. Bu vade için ödenecek en üst sınır 4.751,10 lira olarak uygulanmaktadır.
  • 60 ve daha üzeri aylar için ise hesapta biriken tutarın yüzde 20’i kadar çeyiz desteği ödenir. Bu vade için ödenecek olan çeyiz desteği ise en fazla 5 bin 279 lira olarak uygulanmaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir