Çocuk Yardımı Nereden Alınır?

Ülkemizde son yıllarda doğum oranlarının büyük bir düşüş içerisine girmesi nedeni ile devlet aileleri çocuk sahibi olmaya teşvik etmek amacı ile çocuk yardımı uygulamasına geçilmiştir. Yapılan yeni uygulama kapsamında ilgili kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk çocuk için ailelere 300 lira çocuk yardımı parası ödenirken doğan çocuğun öncesinde ailenin çocuğu bulunuyorsa bu çocukta hesaplamaya dahil ediliyor.

Yani kanun çıkarıldıktan sonra ikinci çocuğunu doğum yapan bir anne ikinci çocuk için 400 lira olmak üzere toplamda 700 lira, üçüncü çocuk için ise 600 lira daha olmak üzere toplamda 1.300 lira çocuk yardımı parası alacak. Çocuk parası alma işleminde başvurular 15 Mayıs 2015 itibari ile başlarken çocuk parası 2016 yılında da ödenmeye devam etmektedir. Peki, çocuk yardımı nereden alınır?

Çocuk parası başvurusu için atılması gereken tek adım kişinin bağlı bulunduğu ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Bu ziyarette aile çocuk parası başvuru formu doldurulmakta olup gerekli bilgiler ailelerden alınmaktadır. Verilen bilgiler doğrultusunda çocuk yardımı parası annenin hesap numarasına yatırılmaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir