Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kişinin üst üste çok sayıda kredi başvurusunda bulunması iki türlü kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bunlardan ilki kişinin kredi onayı alması durumunda kredi borç riskinin yükselmesi neticesinde kredi notunun düşmesidir. Kredi notu ortalaması hesaplanırken kişinin borçlanma miktarı da dikkate alınır. Kişi kredi onayı aldığı anda borçlanma miktarı da artacağı için otomatik olarak kredi notu düşer.

Ancak krediyi kullanan kişi borcunu düzenli olarak ödemeyi sürdürürse kredi notu yine kademeli olarak yükselmeye devam eder. Kredi notunu olumsuz etkileyen bir diğer önemli faktör de kişinin doldurduğu kredi başvuru formlarında kredi reddi sonucunun verilmesidir. Kredi başvurusunun reddedilmesi kişinin kredi karnesine yansıyan olumsuz bir durum olduğu için otomatik olarak kredi notu düşer.

Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılması ve kişinin kendi sahip olduğu kredi notuna bağlı olarak kredi limiti belirleyerek buna göre başvuruda bulunması gerekir. Yine kişi sorgulama sonucunda kredi notunun düşük olduğunu belirlerse bu durumda kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar ya da kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunmalıdır. Burada önemli olan kişinin kredi notuna göre karar vermesi ve doğru bir tutar ile başvuruda bulunarak kredi notunu olumsuz etkileyecek kredi redlerinden kaçınmasıdır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir