Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016

Evlilik Kredisi nedir? Evlilik Kredisi nasıl alınır? 2016 Evlilik Kredisi başvurusu nasıl yapılır? Hangi bankalar Evlilik Kredisi veriyor? Gibi sorularınız ve daha fazla bilgiyi yazımızın devamını okuyarak edinebilirsiniz.

Evlilik sosyal yaşamın bir parçası ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle ertelenen planların başında geliyor. Vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek, maddi imkansızlıklar nedeniyle sürekli erteleme yapmalarını engellemek adına sunulan hizmetlere evlilik kredisi de eklendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca gerçekleştirilen devlet destekli evlilik kredisi, bireylerin sosyal yaşamlarını standart haline getirirken, maddi açıdan da yetersizliklerinin önüne geçmek için en alternatif çözüm.

Öncelikle son dönemlerde gündemde olan evlilik kredisi hakkında bilgi verelim: Evlilik kredisi bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar dâhilinde, evlenmeyi düşünen gençlerimize maddi destek sağlaması adına faizsiz olarak verilen kredidir. Peki devletin sağladığı bu evlilik kredisi nasıl alınır ve evlilik kredisine nasıl başvurulur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen koşulları taşıyan tüm çiftler devlet destekli evlilik kredisinden faydalanabilir. Bu şartları şöyle sıralamak mümkün:

Kredi kullanarak evlenecek çiftlerin yaşları 18-24 arasında olmalı.
Çiftler Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmalı.
Maddi imkansızlıkları dolayısıyla evlenememek.

Bu şartlara sahip tüm vatandaşlar devlet destekli evlilik kredisinden faydalanabiliyor. Peki evlilik kredisi neleri kapsıyor? Kredinin içeriği hakkında bilg verelim:

Krediyi almaya hakk kazanan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına kredi ödemesi yapılıyor. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 4 yıl ile sınırlandırılıyor ve verilecek olan kredi kamu bankası aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılacak. Bunun yanında evlenip ilk yıl çocuk sahibi olan ailelerin evlilik kredisi 1 yıl ötelenebiliyor.

Bir diğer önemli detaya gelince, evlenecek çiftler eğer üniveriste mezunu ise yaş sınırlaması 26’ya kadar uzatılabiliyor. Çiftlerden biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise, kredinin geri ödemesi yine bakanlık tarafından en az 2 yıl olarak ötelenmek şartıyla 4 yılda geri ödenebiliyor.

Bankalar aracılığıyla kullandırılan evlilik kredisine başvuru yapmak için bankalara müracat etmek gerekiyor.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi, Kredi Kampanyaları, Krediler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir