Devlet Destekli Konut Hesabı Açan Bankalar

Konut satın almayı düşünen birçok kişi destek kredileri ile birlikte konut alma planlarına başlıyor. Bu aşamada kendilerine bir devlet destekli konut hesabı açmaları gerekirken bunu farklı bankalardan yapabiliyorlar. Genel olarak bu konut hesaplarında devlet desteği kısmında bir değişiklik olmuyor. Ancak hesabının farklı işlemlerde de kullanılıp kullanılamayacağı konusunda seçilen bankalar önemli oluyor. Hesaptan para çekme hakkı, aylık ödemeler ya da ödeme gecikmelerinde ki yaptırımlar tamamen bankalar üzerinden değişim gösteriyor. Bu aşamada devlet destekli konut hesabı açan bankalar gelen müşterilerine birkaç dakikalık bir işlem sonrasında banka kartlarını teslim ediyorlar. Şuanda bu devlet destekli konut hesaplarını açan bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Denizbank
  • İş Bankası
  • Finansbank,

şeklinde sıralanıyor.

Konut Hesaplarında Aylık Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Aylık ödemelerde genel olarak alt sınır 250 TL’den başlıyor. Bunun üzerine kişiler kendi belirledikleri tutar kadar ödeme gerçekleştirebilirler. Ancak maksimum ödeme tutarı olarak belirlenmiş olan 2500 TL kadar bir bedel de yer alıyor. Bu aşamadan sonra kişiler devlet destekli konut hesabı açan bankalar üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bu ödemelerinde kişiler 3 sene boyunca aralıksız olarak ödeme yapacakken aylık ya da 3 aylık şeklinde 2 farklı ödeme paketi kişilere sunuluyor. Bu seçenekler arasından kişiler kendilerine en uygun olanı seçerek ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Devlet Desteği Ne Kadar Alınıyor?

3 yıl boyunca hesaba para yatıran kişiler, 3 yılın sonunda içeride biriken ücretin %20’si kadar bir bedeli devlet desteği olarak alıyor. Bu aşamada ayda 2.000 TL yatırım yapan kişiler yılda 24.000 TL birikim yapıyorlar. 3 sene boyunca ödeme yapan kişiler 72.000 TL para biriktiriyorlar. Bu parayı da ev almak için çeken kişilere bu aşamada 72.000 TL’nin %20 bedeli olan 14.400 TL desteği de alıyor. Böylece biriktirdikleri para 86.400 TL olmuş oluyor. Bu sistem ile birlikte evler için ödenecek olan peşinatlar daha kolay bir biçimde toplanabiliyor.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir