EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi günlük hayatında bankalardan hizmet almakta ve birçok işlemini bankalar üzerinden gerçekleştirmektedir. Banka müşterileri, bankacılık işlemlerini direkt olarak bankadan yapabildikleri gibi, telefon ve internet bankacılığı gibi avantajlardan yararlanarak istedikleri işlemleri çok daha pratik bir şekilde de yapabilmektedir. Bankacılık sektöründe yer alan bankaların müşterilerine sunduğu birçok işlem bulunuyor. Bu işlemler arasında sıklıkla tercih edilen ve birçok kişinin yaptığı işlemler arasında EFT ve havale işlemleri yer alıyor. Ancak banka müşterileri açısından bu iki kavram sürekli olarak karıştırılıyor. Her iki işlem de temel olarak para transferini ifade ediyor ancak bu işlemler arasında önemli farklar bulunuyor. Peki, EFT ile havale arasındaki fark nedir?

EFT Nedir?

Bankacılık işlemleri arasında oldukça önemli olan hizmetlerden birisi olan EFT işlemi, banka müşterilerinin başka hesaplara para aktarmalarını ifade ediyor. Ancak burada önemli olan konu, para transferi yapılacak olan kişinin hesabının bulunduğu bankadır. Çünkü EFT işleminin yapılabilmesi için bireylerin gönderdikleri banka hesabının kendi bankası dışında bir bankaya ait olması gerekiyor. EFT işleminin havale işlemine göre en önemli dezavantajı ise işlem ücretleriyle ilgilidir. Birçok banka kendi şubesindeki hesaba para transferi yapacağı zaman herhangi bir işlem ücreti talep etmez, ancak söz konusu işlem EFT olacaksa bankalar müşterilerinden belirlenen miktarlarda işlem ücreti talep edebilir.

Havale Nedir?

Bankalar aracılığıyla yapılan havale işlemi ise, aynı bankadaki iki hesap arasında yapılan para transferlerini ifade etmektedir. Yani banka müşterilerinin para transferi yapacağı kişinin hesabı aynı bankaya aitse yapılan işlem havale işlemi olmaktadır. Havale işleminin en önemli avantajı ise bankaların bu işlem için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmiyor olmamasıdır. Bu yüzden aynı bankada hesabı olan kişilerin para transferlerinde havale işlemini tercih etmesi müşterilere avantaj sağlamaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir