Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Uzun seneler boyunca çalışmalarının ardından emekliliği hak eden vatandaşlara devletin her ay düzenli bir şekilde ödediği emeklilik maaşı, otomatik bir şekilde emekli olduğu kuruluşun üzerinden kamusal sermaye desteği bulunan bir bankaya yönlendirilmekteydi. Ayrıca PTT’den de alınabilen bu emekli maaşlarının çekilebilmesi Şubat 2014’den itibaren getirilen bir düzenleme ile başka bankalardan da çekilebilir hale getirildi. Emekli vatandaşların maaşlarını çalışmayı istedikleri özel kaynaklı bir bankadan da alabilmeleri bu sayede mümkün hale getirilmiş oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne Müracaat Ederek Banka Değişikliği Nasıl Yapılabilir?

Emekli maaşının banka değişikliği şeklinde bilinen bu uygulamayla emekli vatandaşlar öncelikle çalışmak istedikleri bankanın şubesine başvuruda bulunmalıdırlar. Emekli kişi bankaya emekli maaşını o bankaya taşımak istediğini beyan etmelidir. Talep iletilip adına bir hesap açılmasının ardından emekli maaşını aldığı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne dilekçe vermek suretiyle başvuruda bulunmalıdır. Kurumun yapacağı birkaç işlemden sonra kısa süre içerisinde emekli maaşı emekli kişinin hesap açtırdığı bankaya nakledilmiş olacaktır.

Emekli Kişi Banka Değişikliğini Kendisi Nasıl Yapabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne müracaat etmeden de emekli kişi işlemini kendisi yapabilmektedir. PTT’den temin edilen bir E-devlet şifresiyle turkiye.gov.tr adresine girerek E-devlet uygulamasına giriş yapmalıdırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri sayfasından; SSK’dan emeklilerse 4/A hizmetleri ve 4/A adres ve banka değişiklikleri menüsünden, Bağ-Kur’dan emeklilerse 4/B hizmetleri ve 4/B adres ve banka değişiklikleri menüsünden, Emekli Sandığından emeklilerse 4/C hizmetleri ve 4/C adres ve banka değişiklikleri menüsünden banka değişikliğini bildirebilirler. Bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne dilekçe verilmesiyle aynıdır ve internet üzerinden de bu şekilde işlem yapılabilmektedir.

Ancak maaşın taşınmak istendiği bankada kişinin herhangi bir kredi borcu bulunmaması ve hesaplar üstündeki blokelerin de kaldırılmış olması gerekmektedir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir