Emekliler Maksimum Ne Kadar Kredi Çekebilir

Kişilerin çalışma durumları, bankalardan çekecekleri kredileri belirleyen esas etkendir. Bu noktada emekli olan vatandaşlar için de belirlenen belirli bir kredi miktarı elbette bulunmaktadır. Temel olarak baktığımız zaman emekli maaşı devlet tarafından ödenen bir ücret olduğu için, bankalar emekli bireyleri geri ödemeler konusunda güvenilir görür. Zira maaş her ay düzenli olarak yatmaktadır. Ancak emekli maaşının miktarı çok fazla olmadığı için, çekilen kredi miktarları da buna uygun olmaktadır. Emekliler maksimum ne kadar kredi çekebilir diye baktığımız zaman, ihtiyaç kredileri için belirleyen 5 bin ile 10 bin TL arası kredilerin, emeklilerin çekebilecekleri en kolay kredi türü olduğunu görürüz.

Baktığımız zaman Türkiye koşullarında ortalama bir emekli aylığı 1000 TL ile 1500 TL arasında olmaktadır. Bu farkı yaratan ise emekli olunan iş olmaktadır. Kişiler emekli oldukları kurumlara bağlı olarak farklı emekli maaşları alabilmektedir. Bu emekli maaşıyla ihtiyaç kredileri dışında, konut kredisi ya da taşıt kredisi çekebilmek mümkün olmamaktadır. Zira bu tür kredilerin aylık geri ödemesi emekli maaşını aşabilmektedir. Bu noktada hemen belirtmek gerekir ki, emekli bireyler bankaya kredi başvurusu esnasında ipotek ya da kefil yöntemini kullanırsa, daha yüksek tutarlarda kredileri de alabilirler. Ancak sadece emekli maaşı ile yapılan başvurularda bu yüksek tutardaki kredileri çekebilmek zor olmaktadır.

Emeklilerden İstenen Belgeler

Emekli olan bir vatandaş için bankaların istediği belgeler aynı olmaktadır ancak bildiğimiz gibi banka kişilerden bir maaş dökümü talep etmektedir. Emekli bireyler aktif olarak çalışmadığı için, maaş dökümü yerine emekli olduklarını gösteren belgeyi bankaya beyan edebilirler. Emekli belgesi yerine maaşınızın yattığı banka hesap cüzdanını da bu aşamada bankaya beyan edebilirsiniz. Genel olarak emeklilerden bunların haricinde bir belge de talep edilmemektedir.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir