Emeklilere Promosyon Nedir ?

Yaklaşık 11 milyon emeklinin bir yıldan uzun süredir beklediği promosyon pazarlığı çetin görüşmeler sonucunda son halini almaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında emekli aylıklarına karşılık belli bir miktar promosyon ücretinin verilmesi kapsamında yürütülen görüşmelerde sona gelindiği açıklandı.

Emeklilere Promosyon Nedir?

Emeklilere promosyon esasında bankaların yaklaşık 11 milyon insanın emekli maaş hesaplarının likiditesini sağlaması karşılığında maaş müşterisine promosyon parası ödemesini öngören bir uygulamadır.

Bazı bankalar emekli müşterilerine taahhütname karşılığında bonus para veya altın vererek bu promosyon kampanyasını yürütüyordu. Müşterinin bir bankaya 3 yıllığına maaş sözü vereceği bir sözleşme sonucunda müşteri 3 yıl boyunca promosyon aldığı bankadan maaş alırken bunun karşılığında da altın veya belli bir miktar para almaktadır. Ancak piyasada bu konuda ciddi bir karışıklık olması ve mağduriyetlerinin yaşanması nedeniyle düzenlenmenin kökten yapılması kararlaştırılmıştır.

Özel bankalar, her yıl sisteme yeni eklenen yaklaşık 500 bin emekli için bakanlığa 3 yıllığına 500 lira promosyon teklif ettiği açıklandı. Buna göre, emekliler ‘0 ile 500, 500 ile 1.000, 1000 ile 2.000 arası ve 2 bin lira üstü maaş alanlar’ şeklinde kademelendirilerek promosyon hesaplaması yapılacak. Bankalar, emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre bu sistemi kurgularken emeklilere promosyon ücretinin artması da planlanmaktadır.

Bankaların emekli müşterilerine promosyon ödemesinin ana hedefi ise emeklilerin açtıracakları banka hesaplarıyla birlikte kendisine promosyon ödeyen bankanın üzerinden bankacılık işlemleri yapması planlanmaktadır. Ancak emekli müşterilerin genellikle aylıklarını bankada hiç bekletmeden çekmeleri nedeniyle bankalar yüksek miktar ödemelere karşı çıkmaktadır. Ayrıca, promosyon ödeyen bankadan kredi alması ya da avans para kullanmaları durumunda bankaların promosyon ödemelerinde yıllık 900 TL’ye kadar çıkabilecekleri de öngörülmektedir. Sonuç olarak emekli müşterilerine maaş hesabını ve parasını işletme karşılığı bu promosyon ödemesini yapmak isteyen bankalar bakanlık ile pazarlık masasına oturmaktadır.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir