En Düşük Kredi Notu Kaçtır?

Diğer tüm hesaplamalarda olduğu gibi kredi notu hesaplaması için de temel alınan en düşük değer sıfırdır. Yani en düşük kredi notu sıfırdır. Kişinin kredi notunun sıfır olması için iki neden bulunur. Bunlardan ilki o güne kadar kredi notum sıfır diyen kişinin daha önce bankadan hiç kredi kartı almaması ya da kredi kullanmamasıdır.

Eğer kredi notu bu nedenden dolayı sıfır seviyesinde yer alıyorsa bu durumda alınabilecek bir kaç basit önlem ile kredi notunu yükseltmek ve buna bağlı olarak kredi kullanmak ya da kredi kartı almak mümkündür. Bir diğer ikinci neden ise kişinin kara liste adı verilen bir listede bulunmasıdır. Bankaya olan borcunu ödemeyen ya da sürekli olarak gecikmeye düşen kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları büyük bir hızla düşürülmekte, kişinin banka borcu nedeni ile avukatlık olması durumunda ise kredi notu sıfırlanmaktadır.

Kişinin kredi notunun sıfır olması aynı zamanda bankadan kesinlikle kredi kullanamayacağı anlamına geldiği için kara listede olanlara kredi verilmesi söz konusu değildir. Daha önce banka borcu nedeni ile icralık olan kişilerin bu nedenle kredi notları sıfırlandı ise bu durumda kara liste affı çıkana kadar ya da 5 yıllık yasal süre dolana kadar kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

En Düşük Kredi Notu Kaçtır? için 3 cevap

  1. mustafa der ki:

    Kredi not oranlarında en düşük not genelde kredi hakkı olmayanlara aittir. Bunun sebebi ise bankalar ile olan icralık durumlardır.

  2. aycan der ki:

    Bankalar ile oluşan borç ve icra durumlarında 5 yıllık bir bekleme süreci vardır. Bu kişiler kesinlikle kredi çekemezler ve puanları tamamen sıfırlanmaktadır.

  3. fatmanur der ki:

    eğer ki kredi not ortalamanız daha önce hiç kredi kullanmamanız ile alakalı ise bu konuda bankalar ile aktif kullanıp yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir