En Düşük Kredi Notu Ortalaması Kaçtır?

Son aylarda özellikle de kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin sıklıkla duydukları kredi notu ortalaması kişinin bankalar ile olan ilişkisi ve ödeme düzeni gibi farklı kriterler gözetilerek hesaplanan mali skor olarak kabul edilmektedir. En düşük kredi notu ortalaması ise sıfırdır.

Genelde son 5 yıl içinde bankadan kredi almayan ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notu ortalaması sıfır olarak kabul edilir. Yine buna ek olarak kişinin kullandığı kredileri ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapmaması durumunda da sıfır kredi notu ortalaması ile karşı karşıya kalınır. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber sıfır kredi notuna kredi veren banka kesinlikle yoktur.

Teminatlı kredi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar dahi sıfır kredi notu olan kişilere kredi vermez. Bunun nedeni kredi kullanmak istiyorum diyen kişileri kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemeye zorlamaktır. Sıfır ile 800 puana kadar kredi notu olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları imkansız gibi görülmektedir. En düşük kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı ise 1.200 puandır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir