Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi?

Evlilik ile beraber ortak yeni bir hayata adım atılması aynı zamanda kişinin finansal olarak ta bir ortaklığı girdiği anlamına gelmektedir. Bu noktada eşin borcunun olması durumunda pek çok kişi “eşimin kredi borcu beni etkiler mi?” sorusunu sormaktadır. Eşlerin borçlardan sorumluluğu ilgili kanunlar ile belirlenmiş olmakla beraber bu sınırların dışında kalan uygulamalar söz konusu değildir.

Eşlerin Borcundan Dolayı Haciz / İcra Gelmesi 

Eşler arasındaki borçlar konusunda yaşanan en büyük sorunlardan biride ortak yaşanan eve haciz yani icra gelmesidir. Her iki eşinde ortak ikametgah alanı olan ortak yaşam alanlarına ne yazık ki diğer eşin borcundan dolayı haciz gelebilmektedir.

Ancak bu noktada kanunlar diğer eşin kişisel haklarının korunmasını sağlamak amacı ile devreye girmekte ve kendisinin edindiği eşyaların haczedilmesini engellemektedir. Yani eşinizle ortak ikametgah adresinize icra gelmesi durumunda evinizde bulunan sizin aldığınız ya da sizin ailenizden miras yolu ile edindiğiniz eşyaların haczedilmesi kesinlikle mümkün değildir. Ancak bunu kanıtlamanın yükümlülüğü de size aittir.

Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi?

Eşinizin haciz edilmesine neden olan borçlara direkt olarak kefil olmadıysanız bu durumda eşinizin borcundan sorumlu tutulmanız kesinlikle mümkün değildir. Herkes kendi borcundan sorumludur ve eş olmakta bu sorumluluğun paylaşıldığı anlamına gelmemektedir.

Kanunlar bu konuda eşleri koruma altına almakta ve eşin direkt kefil olmadığı bir borcun sorumluluğu altına girmesini engellemektedir. Ancak eşinizin girdiği borç nedeni ile ortak yaşam alanınızda bulunan ve eşinizin satın almış olduğu eşyalarınız haciz edilebileceği gibi aynı zamanda evin de alacaklara karşı alınması söz konusu olabilmektedir.

Bu yazı Kredi Notu, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir