Eşimin Kredi Çekmesini Engellemek Mümkün Mü?

Eşler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de diğer eşin sorumsuz bir şekilde kredi kullanmasıdır. Bu nedenle diğer eş maddi sıkıntılar yaşamak ile karşı karşıya kalabilmekte, evlilik birliği bozularak boşanmanın eşiğine gelinebilmektedir. Peki, eşlerin kredi kullanımı konusunda bir sınırlama bulunmakta mıdır?

Eşimin Kredi Çekmesini Nasıl Engellerim?

Öncelikle bankalar için her eşin kendi sorumluluğu dahilinde bir birey olarak kabul edildiği bilinmelidir. Yani kendiniz eşinizin kredi çekmesini engellemek adına A bankasına gidip şahsen başvuruda bulunursanız bu banka için kesinlikle bağlayıcılığı olmayan bir başvuru olacaktır. Bu nedenle eşinin kredi kullanmasını istemeyen kişilerin yapmaları gereken konu eşin bu tutumlarının evlilik birliğini sarsacak nitelikte olduğunun kanıtlanmasıdır. Ancak eşiniz bu krediyi kullanarak sizin geçiminizi sağlayamayacak hale düşecekse kredi kullanımını engellemeniz söz konusu olur.

Aksi durumda eşinizin kredi kullanmasını engellemeniz mümkün değildir. Kredi kullanan eş evinin geçimini sağlamaya devam ediyorsa bu durumda diğer eşin onu engellemesi mümkün değildir. Aynı şekilde kredi kartı kullanımı içinde benzer uygulamalar söz konusudur. Yani eşin kredi kartını kullanmayı engellemek için diğer eşin bu kart kullanımının aile birliğini bozduğunu kanıtlaması gerekir. Ancak eşin yüksek kredi kartı kullanımı nedeni ile diğer eşin geçim sıkıntısı yaşadığını kanıtlaması durumunda kredi kartı iptali yapılabilir.

Bu yazı Bankalar, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Eşimin Kredi Çekmesini Engellemek Mümkün Mü? için 5 cevap

 1. Ramiz der ki:

  Eşiniz için bankalardan kredi engelli koyabilmeniz için avukatlarınız aracılığı ile işlem yapabilirsiniz.

 2. Sercan der ki:

  Geçiminizde eğer sorun yaşacak şekilde kredi kullanıyorsa bu durumlarda engel koydurabilirsiniz.

 3. Sergen der ki:

  Gerekli tüm işlemleriniz sonucunda engelleme koymanız mümkündür.

 4. Serhan der ki:

  Geçiminizi sağlayamayacak hale düşecekse eğer çekmiş olduğu krediler ancak engelleyebilirsiniz.

 5. Dilek der ki:

  Mahmeme dışında başka nasıl engel olunabilir arkadaşımın eşi çok merhametli yolda gecen biri de istese cebinde yoksa bile kredi ceker verir artik tak etti kızın canına ama eşiylede birbirlerini seviyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir