Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Kredi notu ortalaması hesaplanırken farklı pek çok etken temel alınır. Bunlar genelde kişisel verilerdir ve bu verilerin ortalaması hesaplanarak kişinin kredi notu belirlenir. Kişinin sahip olduğu kredi notu yapmış olduğu kredi başvurularının sonucunu ve ne kadarlık bir kredi kullanabileceğini etkiler.

Ancak bazı durumlarda bu ortalamaya sizin kadar eşinizin de kredi notu dahil edilir. Bu nedenle eşlerin kredi notu ortalamaları olumlu ya da olumsuz birbirlerini etkileyebilir. Düşük miktarlı ihtiyaç kredisi başvurularında banka sadece kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notunu ve aylık gelir durumunu baz alır. Kredi tutarının yükselmesi halinde banka kredi kullanan kişinin eşinin de kredi notu ortalamasını dikkate alır.

Yine konut kredisi başvurularında da banka hane halkı gelirini dikkate aldığı için kredi notu ortalamasında konut kredisi başvurusu formunu dolduran kişinin yanı sıra o hanede yaşayan kişinin kredi notu ortalamaları da dikkate alınır. Bu nedenle konut kredisi onayı sürecinde eşin kredi notu ortalaması da büyük etkendir. Ancak direkt olarak kredi başvurusunda bulunan kişin kredi notu ortalaması çok yüksek olursa ve aylık gelir tutarı da kullanacağı kredinin aylık ödemesine yeterli ise bu durumda kişinin kredi notu ortalaması tek başına yeterli olmaktadır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir