Ev Hanımlarına En Kolay Kredi Veren Bankalar

Ne yazık ki ev hanımlarının bankalardan kredi kullanmaları çok zordur. Bunun en önemli nedeni ev hanımlarının bir çoğunun düzenli bir gelire sahip olmaması ya da bir gelire sahip olsalar da bu geliri genelde belgeyelememeleridir. Bankaların kredi kullandırma şartları arasında en önemlilerden biri de aylık belgelenebilir gelir belgelerinin bulunması olduğu için ev hanımlarına kredi veren bankalar bazı özel şartlar aramaktadır. Ancak bunlardan biri mutlaka ev hanımının aylık belgelenebilir gelire sahip olması şartıdır.

Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen ev hanımlarının mutlaka gelir belgesi göstermeleri gerekmektedir. Bu gelir belgesi için kira kontratı gibi ek gelirlerin de ibraz edilmesi mümkündür. Ancak çalışmayana kredi verilmediği için ne yazık ki gelir belgesi olmadan kredi kullanımı teknik olarak mümkün değildir. Bu nedenle “ev hanımıyım kredi çekmek istiyorum” diyenlerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce bir gelir belgesini hazırlamalıdır. Ev hanımları için en uygun gelir belgesi ya kira kontratı ya da bankada vadeli mevduat hesabı olan ev hanımları için vadeli mevduat hesabı cüzdanı gibi gelirlerdir. Bu gelirlerin en önemli özelliği düzenli olmalarının zorunlu olmasıdır.

Bunlara ek olarak aynı zamanda Avrupa Birliği hibe kredileri olarak bilinen kredilerde bulunmaktadır. Bu krediler tamamen ev hanımlarının çalışma hayatına kazandırılmalarını amaçlamakta olup bu kredilerin kullanımı için aylık gelir göstermeye de gerek yoktur. Ancak ev hanımları hibe kredi fırsatlarından yararlanmak istiyorlarsa mutlaka İŞKUR girişimcilik kursları tarafından verilen sertifikalara sahip olmalıdır. Bu sertifikaya sahip olmak isteyen ev hanımlarının İŞKUR girişimcilik kursu 2016 başvurularını mutlaka tam olarak yapmaları ve daha sonra sertifikalarını alarak Avrupa Birliği hibe kredileri duyurularını takip etmeleri gerekmektedir.

Bunun dışında kalan bazı dönemsel kampanyalar ile ev hanımlarına kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada ev hanımının kredi notu ortalaması, bankalarda bulunan para birikimleri ya da üzerlerine kayıtlı bulunan mal varlığı gibi farklı kriterler dikkate alınmaktadır. Peki, ev hanımı kredisi nasıl alınır? Ev hanımlarının kredi kullanabilmesi aylık gelir belgelerinin olmaması durumunda yasal olarak mümkün olmamakla beraber burada eğer ev hanımı sağlam bir kefil gösterirse kredi onayı alabilmektedir. Örnek vermek gerekirse ev hanımı konut kredisi kullanmak için başvuruda bulunursa bu durumda hane halkı geliri baz alındığı için ev hanımının kredi kullanma imkanı ortaya çıkar.

Çünkü aynı hanede yaşayan diğer eş ya da çocuğun maaşı onların da rızası alınarak kredi teminatı olarak gösterilir. Aynı zamanda eşin kredi başvurusu için kefil olması da ev hanımının kredi kullanabilmesi konusunda atılabilecek mantıklı adımlar arasında yer alır. Ancak bunların dışında kalan tüm durumlarda ne yazık ki ev hanımının kredi kullanması teknik olarak kesinlikle mümkün değildir. En kolay kredi veren bankalar dahi bu tip kredi başvurularını kesin olarak reddetmektedir.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir