Evde Bakım Maaşı Alan Araba Alabilir Mi?

Evde bakım maaşı alanlar tarafından yanıtı en çok merak edilen sorulardan biride araba alıp alamayacakları sorusudur. Bilindiği üzere engelli olan kişilerin toplu ulaşım araçlarından yararlanmaları son derece zor olduğu için her engelli için önemli ihtiyaçlardan biride kendi araçlarına sahip olmaktır.

Ancak burada önemli olan aracın marka, model ve sahip olduğu satış fiyatıdır. Çünkü evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin belirli bir aylık gelir tutarının altında olmaları gerekir. Bu gelir tutarının altında kalan kişilerin de son derece lüks araçları satın almalarını sağlayacak bir gelire sahip olmadıkları gerekçesi ile haklarında gizli gelir araştırması yapılır.

Yani evde bakım maaşı alan ancak 100 bin liralık lüks bir otomobil satın alan kişinin böyle bir aracı birikimleri ile almasına imkan olmayacağı için devlet tekrar gelir araştırmasına gider ve bu gerekli görmesi durumunda evde bakım maaşı alan kişinin bu maaşını kesme hakkına sahiptir. Ancak beyan edilen gelir ile orantılı bir tutara sahip olan aracın satın alınması durumunda kesinlikle maaşın kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ancak araç satın alınır alınmaz hemen maaşınızı bağlattığınız kurumu ziyaret ederek durumdan haberdar etmenizi yasal bir zorunluluktur.

Bu yazı Taşıt Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Evde Bakım Maaşı Alan Araba Alabilir Mi? için 1 cevap

  1. kemal der ki:

    Merhaba babam alzaymir hastasi % 91 raporu var annem bakim parasi aliyor annemin babamin ustune arac ala bilirmi ve alirsa neler yaomasi gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir