Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı almaya hak kazanan kişilere ödemeleri belirli periyodlar dahilinde düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle evde bakım maaşı almaya hak kazanan kişilerin evde bakım maaşı sorgulama hizmetinden yararlanarak kendi maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını ve ne zaman paralarını çekebileceklerini incelemeleri gerekir.

Evde Bakım Parası Ne Kadar?

2016 yılının ikinci yarısı için uygulanacak olan evde bakım maaşı 932,59 lira olarak ödenmektedir. İllere göre ödemeler yapılmakta olup evde bakım maaşı yatan iller gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesi üzerinden gerekse de evde bakım parası siteleri üzerinden düzenli olarak duyurulmaktadır.

Evde Bakım Parası Şartları 

  • Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları kanuni olarak zorunludur. Bunlardan ilki bakım maaşı alınacak olan kişinin en az yüzde 50 engele sahip olması ve devlet hastanesi tarafından verilecek olan ağır engelli raporuna sahip olmasıdır.
  • Yine engelli olan kişinin tek başına kişisel bakım ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek kadar bakıma muhtaç olması gerekmektedir.
  • Aynı evde yaşayan kişilerin toplam hane gelirlerinin belirli bir seviyeyi aşmaması gerekir. 2016 yılında uygulanan aylık gelir sınırı 785 liradır. Yani aynı evde yaşayan kişilerin toplam gelirleri hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde bu sınırı geçmemelidir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir