Eve Haciz Gelirse Ne Olur?

Bankalara olan borçlar nedeni ile eve haciz uygulamaları hala devam etmektedir. Çıkarılan eve haciz gelmesi ile olan yeni uygulama neden ile pek çok kişi haciz döneminin kapandığını düşünürken alacaklılar tarafından haciz uygulaması hala yasal bir haktır. Sınırlama yapılan konu ise haczedilebilecek eşyalardır.

Zaten haciz genelde alacaklılar tarafından borcu olan kişinin üzerinde bir baskı oluşturulması için uygulanmaktadır. Çünkü pek çok kişi oturdukları eve haciz gelmesi halinde yaşadıkları binada ve mahallede bulunan komşularına ya da akrabalarına rezil olacakları düşüncesi ile borcunu ödeme konusunda daha istekli davranmakta ve yeni çözüm yolları aramaktadır. Bu nedenle haciz aslında psikolojik bir baskı unsuru olarak ta görülmektedir.

Banka borcundan eve haciz 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da bankalar tarafından uygulanabilecek yöntemler arasında yer alır. Ancak bankalar artık günümüzde alacağın tahsili için eve haciz göndermek yerine maaşa haciz koydurma kararını tercih etmektedir. Farklı bankalara borcu olan kişilerin maaşlarının üzerine birden fazla banka haciz koydurabilir. Bu durumda bankalar başvuru tarihlerine göre sıralanmakta ve alacağın tamamını tahsil edene kadar aylık olarak maaşa bloke koydurarak bu tutarı kendi hesaplarına aktararak alacaklarını tahsil etmektedir.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir