Faiz Veren Bankalar

Bankaların en büyük gelir kaynakları kullandırdıkları kredilerden elde ettikleri faiz gelirleri olup bu kredileri kullandırabilmek için müşterilerinin hesaplarında tuttukları paralara ihtiyaçları vardır. Bu nedenle her bankanın ileride yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kendini korumak hem de daha fazla kredi kullandırabilmek için müşterilerinin hesaplarında tuttukları nakit paraya ihtiyacı bulunur.

Aslında bankanın uyguladığı mevduat hesabı faiz oranları bankanın ne kadar nakde ihtiyacı olduğunu gösteren en önemli verilerden biridir. Kasasında yeteri kadar nakit birikimi bulunan bankalar daha düşük mevduat kredi faiz oranları sunarken acil paraya ihtiyaç duyan faiz veren bankalar için ise kredi faiz oranları oldukça yükseltilmekte ve bu sayede bankanın kasasına sıcak para akışı sağlanmaktadır.

Ancak faiz veren bankalar için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi bankanın güvenirliğidir. Daha önce hiç duyulmayan ve bankacılık sektörüne yeni geriş yapan bankalar da daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşabilmek ve dikkat çekmek adına daha yüksek kredili mevduat faiz oranları sunmakta olup yine de TMSF tarafından koruma altına alınan tutardan daha fazla hiçbir bankaya para yatırılmaması önerilmektedir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir