Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişileri zorlayan konuların başında son derece yüksek olan konut kredisi faiz oranları yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse 120 ay vadeli 100 bin lira konut kedisi kullanmak isteyen bir kişinin yapması gereken toplam kredi geri ödemesi 183 bin liradır.

Yani toplamda 83 bin lira faiz ödemesi yapılmış olur ki bu toplama ödenen konut kredisi ekspertiz ücreti ve konut kredisi dosya masrafı gibi tutarlar dahil değildir. Yani nerede ise kullandığınız kredi tutarı gibi bir parayı faiz olarak bankaya ödemeniz gerekir. Bu nedenle pek çok kişi faizsiz konut kredisi kullanmanı yollarını aramaktadır. Öncelikle bankalardan faizsiz konut kredisi kullanmanın mümkün olmadığı bilinmelidir.

Bankalar kar amacı güden şirketler olup en büyük gelir kalemleri de kullandırdıkları kredilerin faizleridir. Bu nedenle banka hiçbir şekilde bu gelirinden vazgeçmez. Faizsiz kredi veren bankalar ise kredi dosya masrafı adı altında toplam faiz tutarını tahsil ederek ancak bu şekilde kredi kullanımına izin verir.

Ancak büyük konut projeleri ve konut üretici markalar projelerdeki konutların satışlarında çoğu zaman gerçekten faizsiz konut kredisi kullanımına kendi kurdukları finansman sisteminde izin verebilmektedir. Son derece yüksek fiyata satılan projelerde yer alan bu konutlar için genelde kısa vadeli konut kredisi paketlerinde sıfır faizli konut kredisi seçenekleri sunulmaktadır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir