Findeks Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi kullanmak için başvuruda bulunan kişilerin kimlik numaraları üzerinden kredi istihbaratı yürüten bankalar sadece saniyeler içerisinden tüm mali verilere ulaşabilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu adı altında yeni bir oluşuma giden bankalar kurdukları Findeks kredi notu sistemi sayesinde hem kredi onayı sürecini kısaltmakta hem de müşterilerini düzenli ödeme yapmaları için teşvik etmektedir.

Çünkü kredi kartı borcu ya da kredi borcu ödemelerini düzenli olarak yapmayan kişilerin kredi notu otomatik olarak düşerken bu ödemeleri düzenli ve zamanında yapan kişilerin ise kredi notu sorgulaması sonuçları yükseltilmektedir. Peki, Findeks kredi notu en az kaç olmalıdır?

Findeks kredi notu ortalaması 0 ile 1.800 puan arasında değişmektedir. Yani en düşük kredi notu puanı 0 olurken en yüksek kredi notu ortalaması ise 1.800 puan olarak hesaplanmaktadır. Daha önce bankalar ile hiç işlem yapmayan kredi kartı ya da kredi kullanmayan kişilerin kredi notları sıfırdır. Yani kredi notunun sıfır olması kişinin daha önce hiç kredili işlem yapmamasından kaynaklanır. Kredi notunun 800 ve altında olması halinde kredi onayı alınması imkansız olarak görülürken 800 ile 1.100 puan arasında olan kişilerin ise sadece altın teminatlı kredi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi gibi özel kredileri kullanmaları mümkündür. Kredi notunun 1.100 puan ile 1.500 puan arasında olan kişilerin ise kredi onayı almaları hem aylık gelir seviyeleri hem de kullanmak istedikleri kredi tutarına bağlı olarak değişmektedir. Kredi notunun 1.500 puan ve üzeri olması durumunda ise çok rahat kredi onayı alınırken yine daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına olanak sağlanmaktadır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir