Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar üzerinden kredi kullanan ya da kredi kartı bulunan herkesin kendisine ait bir Findeks kredi notu tanımlanır. Bu not kişinin kullandığı kredili ürünlerin ödeme düzenleri baz alınarak oluşsa da buna ek olarak kişinin sahip olduğu mal varlıkları ve aylık belgelenebilir gelir tutarı ile bankada bulunan nakit birikimleri gibi farklı pek çok kritere bağlı olarak hesaplanmaktadır.

Kredi notunun düşük olması kişinin kredi red kararı almasına neden olabilirken yüksek kredi notu ortalaması ise hem daha kolay ve yüksek tutarlı kredi kullanımı hem de daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanma hakkı kazanılması gibi çeşitli avantajlar sunar. Peki, Findeks kredi notu kaç olmalı? Kolay kredi çekmek istiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalaması en az 1.500 puan olmalıdır. Bu seviyede kredi notu ortalaması olan kişiler yeşil kredi olarak ta anılan Findeks kredi notu yeşil ortalamasına sahiptir.

En yüksek Findeks kredi notu 1.900 puan olup 1.500 ile 1.900 puan arası ortalamaya sahip olan kişiler ödemelerini düzenli yapan ve aylık gelirleri yüksek olan kişilerden oluşur. Kredi puanının 1.400 ile 1.500 puan arasında olması ise az riskli kredi puanı olarak ta bilinen kredi notu sarı olan kişiler ise aylık belgelenebilir gelir tutarları yüksek ise yine de kolay kredi onayı alabilmektedir. 1.200 puan ile 1.400 puan arasında olan kişiler ise orta riskli kredi puanı ortalamasına sahip olup kredi onayı alabilmeleri için kolay kredi veren bankalar arasından tercihte bulunmalıdır. Bunun altında kalan kredi notu ortalamaları ise riskli kredi notu olarak kabul edilmekte olup bu kişilerin teminatlı kredi paketlerine başvuruda bulunmaları önerilir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir